Baschet / „U” BT a câștigat derby-ul Ardealului

• În ciuda victoriei, „studenții” au încheiat prima parte a campionatului pe locul secund, după CSU Sibiu.

Aproape 6000 de spectatori au asistat, sâmbătă seară, la derby-ul Ardealului, ce a opus „U” Banca Transilvania Cluj și CSU Sibiu, disputat în „BT Arena” și contând pentru etapa a 14-a, ultima, a primei faze a Ligii Naționale de baschet masculin. Formația antrenată de Mihai Silvășan și-a valorificat avantajul terenului propriu și s-au impus cu 84-80, după ce a pierdut primul „sfert” la o diferență de nouă puncte, scor 15-24, iar „sfertul” al treilea la o diferență de 12 puncte, scor 22-34. Gazdele au dominat „sferturile” doi și patru, pe care le-a antamat cu 19-10 și 28-12. În ciuda victoriei, „U” Banca Transilvania Cluj a încheiat prima fază a campionatului pe locul secund, având același număr de puncte ca și CSU Sibiu. Cel mai bun jucător al gazdelor a fost americanul Kyndall Dykes, autor a 24 de puncte, el fiind concurat de compatriotul Hardy, de la oaspeți, cu 22 de puncte. De la învingători s-au mai evidențiat și Aleksandar Rasic, cu 15 puncte, și Rolland Torok, cu 12 puncte. Au mai jucat: Kuti Nandor, Calnicenco, Washburn, Marinov, Easley și Dorsey. Entuziasmat, Mihai Silvășan a ținut să mulțumească publicului pentru atmosfera extraordinară, demnă de un astfel de meci. Să mai scriem că angajarea la acest meci a fost făcută de Zoran Krstanovic, cel care a jucat cinci sezoane la Universitatea, punând umărul la titlul câștigat de clujeni în 2011.