Baschet / Steaua și-a „fracturat” un colț la Cluj

„U” Banca Transilvania Cluj a început cu dreptul play-off-ul Ligii Naționale de baschet masculin și are 1-0 în disputa cu Steaua București, câștigătoarea Grupei Galbene. „Studenții” antrenați de Mihai Silvășan și-au valorificat avantajul terenului propriu și s-au impus cu 72-64, pe „sferturi” 19-18, 16-23, 23-14, 14-9. Începutul de meci le-a aparținut bucureștenilor, care au condus la un moment dat cu 13-3, spre surprinderea spectatorilor, consternați la lipsa de reacție a favoriților. Precum motorul Diesel, Universitatea a demarat greu, dar cu toate acestea a reușit să câștige primul „sfert” cu 19-18. Steaua a arătat și în „sfertul” al doilea că nu s-a deplasat la Cluj în excursie și grație pivotului Spencer și sârbului Djuric, acesta din urmă excelând la aruncările de la distanță, a reușit să intre la pauza mare în avantaj, scor 44-35. Mihai Silvășan a schimbat registul tehnico-tactic, iar Universitatea a oferit un răspuns pe măsură în „sfertul” al treilea. Cu Rasic pe post de coordonator și cu americanul Dykes la finalizare, amfitrionii au revenit și au trecut la conducerea ostilităților. Steaua nu a mai avut replică și a trebuit să se recunoască învinsă după un meci în care a arătat că este capabilă să pună probleme clujenilor, fiind greu de crezut că acest „sfert” se va încheia în minim de meciuri. Principalii marcatori ai învingătorilor au fost Kyndall Dykes (18 puncte), Jason Washburn (15) și Kuti Nandor (12 puncte). Pare greu de crezut că Rolland Torok nu și-a trecut numele pe lista marcatorilor deși a evoluat aproape 11 minute. În egală măsură, Calnicenko a avut un randament slab, cu doar două puncte marcate în cele aproape 13 minute jucate. Al doilea meci are loc astăzi, de la ora 19.