Baschet / Parcurs fără greșeală în campionat

„U” Banca Transilvania Cluj și-a revenit după eșecul cu Enisey Krasnoiarsk, din FIBA Europe Cup și sâmbătă a obținut a cincea victorie consecutivă în Liga Națională de baschet masculin, învingând, pe teren propriu, BC SCM Timișoara cu 79-70, pe „sferturi” 22-9, 15-23, 16-19, 26-19. „U” i-a avut în echipa de start pe Patrick Richard, David Diva, Planinic, Tarolis și Kerron Johnson. Primul coș al meciului a fost marcat de clujeni, prin Tarolis, după 44 de secunde. Universitatea a dominat copios primul „sfert”, în care a marcat două coșuri de la distanță, prin David Vida și Patrick Richard, iar Donatas Tarolis a reușit un slam-dunk. În „sfertul” al doilea, elevii lui Mihai Silvășan a avut multă vreme un avantaj de cel puțin zece puncte, dar bănățenii s-sau redresat pe final și s-au apropiat la cinci lungimi, aceasta fiind și diferența înregistrată la pauza mare, scor 37-32. Aceeași fiind consemnată și în minutul 23, scor 44-39, pentru ca la finalul „sfertului” al treilea să scadă la două puncte, 53-51 pentru amfitrioni, în condițiile în care oaspeții au marcat patru coșuri consecutive de trei puncte, prin Troy Franklin (3) și Terrell Brown. Tentative au mai avut Nikola Pesakovic și același Troy Franklin, care au ratat ținta în ultimul minut. Foarte îndrăzneți, bănățenii au deschis și „sfertul” al patrulea tot cu o tentativă de la distanță, prin Terrell Brown, eșuată, replica fiind dată de Karlo Zganec, care și-a atins ținta. La jumătatea ultimul „sfert”, Universitatea avea 13 puncte avans, scor 71-58, SCM Timișoara nereușind să mai revină. Ultimele puncte au fost marcate de Adam Mirkovic. Principalul marcator al confruntării a fost Troy Franklin, de la oaspeți, cu 22 puncte. Din tabăra gazdelor, Patrick Richard a înscris 15 puncte.