Baschet masculin/„U” BT Cluj a urcat pe podium

• „Studenţii” au promovat examenul cu Steaua CSM Bucureşti, echipă pe care o vor reîntîlni miercuri, 20 ianuarie, în deplasare, într-o restanţă contînd pentru etapa a 5-a.

foto baschet

Americanul Kyndall Dykes a fost cel mai bun jucător al clujenilor în victoria cu Steaua (sursa: www.u-bt.ro)

După ce s-a calificat în semifinalele Cupei României, eliminînd în „sferturi” BCM Piteşti, la capătul unei duble marcată de dramatism, „U” Banca Transilvania Cluj şi-a fericit, din nou, fanii, de data aceasta cu o victorie preţioasă în campionat. Echipa antrenată de Marcel Ţenter şi-a valorificat avantajul terenului propriu în meciul cu Steaua CSM Bucureşti, disputat sîmbătă seară, în Sala Polivalentă, şi contînd pentru etapa a 16-a a Ligii Naţionale de baschet masculin. Clujenii s-au impus cu 83-71, pe „sferturi” 23-17, 20-21, 20-16, 20-17. Gazdele au marcat primul coş abia în minutul 2:58 şi au trecut pentru prima dată în avantaj în minutul 6:14, scor 13-10. Cea mai mare diferenţă de scor a fost de 13 puncte, 80-67, înregistrată în minutul 38:40.

În urma acestui succes, „studenţii” au egalat la puncte CSM Oradea şi BC Mureş. Avînd cîte 25 de puncte, cele trei echipe împart locul secund în clasament. Principalii marcatori ai învingătorilor au fost Kyndall Dykes (19 puncte), Roland Torok (17 puncte), Muhamed Pasalic (11 puncte), Ivan Zigeranovic (11 puncte) şi Branko Jorovic (10 puncte). Dykes a avut procentaje foarte bune la aruncările de 2 puncte (73%), respectiv la aruncările libere (69%). Pentru „U” BT Cluj au evoluat: Kyndall Dykes, Pasalic, Adamovic, Baciu, Kalnicenko, Jucan, Torok, Jorovic, Kuti Nandor şi Zigeranovic. Vă reamintim că „U” s-a despărţit la mijlocul săptămînii trecute de americanul Darius Hargrove. Scurtă evoluţie a scorului: 0-5 (min. 1:22); 8-8 (min 4:40); 13-10 (min. 6:14); 20-13 (min. 8:31); 23-25 (min. 11:52); 37-31 (min. 16:20); 43-38 (scor stabilit la pauza mare); 53-44 (min. 24:05); 59-49 (min. 26:51); 63-54 (scor stabilit la finalul „sfertului” trei); 69-59 (min. 32:54); 77-67 (min. 38:15); 80-67 (cea mai mare diferenţă, min. 38:40); 83-71 (scor final, stabilit în minutul 39:41).

Steaua CSM Bucureşti şi „U” Banca Transilvania Cluj se reîntîlnesc miercuri, 20 ianuarie, de la ora 17.30, într-o partidă restanţă, contînd pentru etapa a 5-a. Partida va avea loc în Sala Polivalentă din Bucureşti şi va fi transmisă de canalul digi sport. Următorul meci al clujenilor pe teren propriu va avea loc pe 26 ianuarie, cu BC Timişoara, în cadrul etapei a 17-a.

Noul lider al Ligii Naţionale a devenit CSU Atlassib Sibiu, care a dispus, pe teren propriu, de BCM Piteşti, scor 74-71, pe „sferturi” 12-14, 17-17, 16-15, 29-25. După cum bine se poate observa, diferenţa s-a făcut în ultimul „sfert”. Cu 16 puncte, Kevin Hardy a fost principalul marcator al gazdelor. De la învinşi s-a evidenţiat Alexandar Mladenovic, autor a 17 puncte. Celelalte patru meciuri ale etapei a 16-a s-au disputat duminică seară.