Baschet Masculin / Ziegler a debutat pentru „U” BT Cluj

După două înfrângeri la rând, cu CSM Oradea şi Donar Groningen, în campionat, respectiv FIBA Europe Cup, „U” Banca Transilvania Cluj a învins, la sfârşitul săptămânii trecute, SCM Craiova, pe teren propriu, într-un meci contând pentru etapa a 20-a din sezonul regulat al Ligii Naţionale de baschet masculin. Campioana României s-a impus în Sala Polivalentă, în faţa a 2500 de spectatori, cu scorul de 88-82, pe „sferturi” 24-16, 21-25, 26-25, 17-16. Partida a prilejuit debutul lui Ernest Franklin Ziegler, jucător achiziţionat la începutul lunii martie. Acesta a jucat aproape patru minute şi a marcat două puncte. Principalul marcator al Universităţii a fost  Giordan Lee Watson, cu 22 de puncte. S-au mai remarcat Rasic (16 puncte), Ousmane Barro şi Kromah, ambii cu câte 12 puncte. În urma acestui rezultat, echipa antrenată de Mihai Silvăşan a egalat la puncte CSU Sibiu, însă aceasta din urmă va juca astăzi, de la ora 20, cu BC Mureş, în deplasare. Etapa viitoare, pe 17 martie, „U” Banca Transilvania Cluj întâlneşte, în deplasare, Phoenix Galaţi. Până atunci, clujenii joacă returul cu Donar Groningen, din „optimile” FIBA Europe Cup. Partida va avea loc miercuri, 14 martie, în Sala Polivalentă, de la ora 19. Preţul biletelor este de 10 şi 20 de lei. În meciul tur, olandezii s-au impus cu 103-76, iar calificarea pare jucată.