Baschet Masculin / „U” BT Cluj, victorie confortabilă la startul în play-off

• Baschetbaliştii antrenaţi de Mihai Silvăşan au defilat în primul meci al „sfertului” cu Phoenix Galaţi, iar vineri are loc meciul al doilea.

„U” Banca Transilvania Cluj a început cu dreptul seria cu Phoenix Galaţi, din „sferturile” de finală ale play-off-ului Ligii Naţionale de baschet masculin. Campioana României şi-a valorificat fără emoţii avantajul terenului propriu şi s-a impus în primul meci, disputat, miercuri seară, în Sala Polivalentă, cu 98-69, pe „sferturi” 30-21, 28-21, 21-14, 19-13. Principalul marcator al partidei a fost William Artino, de la învinşi, autor a 21 de puncte. Din tabăra amfitrionilor s-au remarcat Drungilas (13 puncte), Rasic (12), Lapornik (12), Sakic (10), Calnicenko (10) şi Kromah (10). Pentru Universitatea au mai jucat Watson, Mureşan, Barro, Torok, Kuti Nandor şi David Vida. Clujenii au marcat zece coşuri de la distanţă (din 26 de tentative), în vreme ce gălăţenii au marcat un singur coş de trei puncte (din 17 aruncări), prin William Artino, în minutul 18. Pare greu de crezut, dar Phoenix Galaţi a condus în acest meci dezechilibrat valoric, în debut, scor 4-2. Meciul doi al acestui „sfert” va avea loc vineri, 4 mai, tot în Sala Polivalentă, de la ora 18. Confruntările din această fază a play-off-ului se joacă după sistemul cel mai bun din cinci meciuri. Sunt şanse mari ca întâlnirea să fie închisă de clujeni în minim de jocuri. Într-un alt meci din „sferturi”, CSU Sibiu a dispus, pe teren propriu, de SCM Univ. Craiova, scor 86-73. Să mai scriem că angajarea la meciul „U” Banca Transilvania Cluj – Phoenix Galaţi a fost făcută de cunoscutul pilot clujean de raliuri Bogdan Marişca, 48 de ani, dublu campion naţional, ultima oară în sezonul trecut.