Baschet Masculin / Şi bătuţi şi cu primul loc luat

CSM Oradea       90-83          „U” BT Cluj

Derby-ul etapei a 18-a din sezonul regulat al Ligii Naţionale de baschet masculin a opus, la sfârşitul săptămânii trecute, în Sala „Antonio Alexe”, din Oradea, echipa locală CSM şi campioana en titre şi proaspăta câştigătoare a Cupei României, „U” Banca Transilvania Cluj. Aşa cum era de aşteptat, cele două echipei au oferit o partidă echilibrată şi spectaculoasă, cu accente de dramatism. Gazdele şi-au valorificat avantajul terenului propriu şi s-au impus cu 90-83, pe „sferturi” 21-20, 30-22, 14-20, 25-21, bifând a 13-a victorie stagională şi administrând a patra înfrângere clujenilor. În urma rezultatului, echipa antrenată de Mihai Silvăşan a cedat primul loc în clasament celor de la CSU Sibiu, învingători în meciul cu Phoenix Galaţi, din Sala „Transilvania”. MVP-ul partidei de la Oradea a fost desemnat Andrei Mandache, de la amfitrioni, autor a 27 de puncte. Acesta a marcat nu mai puţin de şase coşuri de la distanţă, din opt aruncări. A avut un procentaj foarte bun şi la aruncările libere, fructificând zece din 12. În total, CSM a marcat 13 coşuri de la linia de 6,25 metri, din 28 de aruncări (procentaj 46%). La acest capitol, „U” Banca Transilvania Cluj a stat modest, marcând doar şase coşuri, din 22 de aruncări (procentaj 27%). Cinci din aceste şase coşuri de la distanţă au purtat semnătura slovenului Miha Lapornik, principalul marcator al „studenţilor”, cu 22 de puncte. Evoluţii bune au mai avut Kromah (18 puncte), Sakic (13 puncte) şi Ousmane Barro (11 puncte). Au mai jucat Giordan Lee Watson, Sergiu Mureşan, Drungilas, Rasic şi Berculescu. Se vede treaba că Mihai Silvăşan a avut la dipoziţie un lot restrâns şi nu a contat pe Kuti Nandor, Rolland Torok şi Andrei Calnicenko. Absenţa primului i-a permis lui Mureşan să joace mai mult decât de obicei. Universitatea a pierdut primul „sfert” după ce a condus cu 18-10, iar în ultimele două minute şi jumătate din primul act a marcat doar două puncte! La clujeni nu a debutat ultima achiziţie, americanul Ernest Franklin Ziegler.

Alte rezultate înregistrate în etapa a 18-a: Politehnica Iaşi – BCM Piteşti 88-95, CSU Sibiu – Phoenix Galaţi 93-85, Dinamo Bucureşti – SCM Univ. Craiova 54-117. Etapa viitoare, „U” Banca Transilvania Cluj întâlneşte, pe teren propriu, Steaua CSM Bucureşti, dar până atunci trebuie să-şi încoarde muşchii în faţa olandezilor de la Donar Groningen.