Baschet Masculin / Revenire spectaculoasă a clujenilor

Campioana en titre „U” Banca Transilvania Cluj a reuşit un come-back de senzaţie în meciul cu Phoenix Galaţi, disputat la sfârşitul săptămânii trecute, în deplasare şi contând pentru etapa a 21-a din sezonul regulat al Ligii Naţionale de baschet masculin. Elevii antrenaţi de Mihai Silvăşan s-a impus cu 73-76, după ce au fost conduşi la pauza mare cu 19 puncte! Watson şi compania au avut parte de un al doilea „sfert” mizerabil, în care au marcat 11 puncte şi au primit nu mai puşin de 30. Este pentru prima dată în acest sezon în Liga Naţională când Universitatea primeşte 30 de puncte într-un singur „sfert”. Oaspeţii s-au trezit din pumni după pauza mare şi au câştigat „sferturile” trei şi patru, cu 19-14 şi 27-10. Victoria clujenilor a fost adusă de croatul Zeljko Sakic chiar la ultima aruncare a meciului. Sakic a marcat de la distanţă şi a închis tabela chiar înainte ca meciul să intre în prelungiri. Principalul marcator al învingătorilor a fost Aleksandar Rasic, autor a 24 de puncte. L-au urmat Zeigler (13 puncte), Watson şi Barro, cu câte 10 puncte. Eroul oaspeţilor, Sakic, a înscris doar 7 puncte. „U” BT Cluj susţine marţi, 20 martie, restanţa cu Steaua CSM Bucureşti, contând pentru etapa a 19-a. Meciul are loc în Sala Polivalentă, de la ora 18. În ultima etapă din sezonul regulat, campioana joacă, tot pe teren propriu, cu BC Timişoara, pe 23 martie, de la ora 18.

Să mai scriem că cea mai galonată echipă din baschetul masculin românesc, Dinamo Bucureşti, a spart gheaţa şi a obţinut prima victorie în acest sezon, după 20 de înfrângeri la rând. Dinamo a învins, pe teren propriu, BC Mureş.

Rezultate înregistrate în etapa a 21-a

• Politehnica Iaşi – CSU Sibiu 67-89
  • Phoenix Galaţi – „U” BT Cluj 73-76
  • BCM Piteşti – Steaua CSM 77-80
  • Dinamo Bucureşti – BC Mureş 87-77
  • Timba Timişoara – CSM Oradea 74-105

Ultimul meci al etapei, SCM Craiova – BC Timişoara, are loc astăzi, de la ora 18.