Baschet / Înfrângere – „cadoul” de ziua antrenorului

• Chiar în ziua meciului dintre BCM Pitești și „U” Banca Transilvania Cluj, Mihai Silvășan, antrenorul „studenților” a împlinit 34 de ani. Din păcate, Dykes și compania l-au „cadorisit” cu o înfrângere.

„U” Banca Transilvania Cluj a „aruncat” pe lângă coș în primul meci al fazei a doua din cadrul Ligii Naționale de baschet masculin. Cu alte cuvinte, echipa antrenată de Mihai Silvășan a fost învinsă, duminică seară, în Sala „Trivale”, de BCM Pitești. Aceasta din urmă și-a valorificat avantajul terenului propriu și s-a impus cu 80-79, pe „sferturi” 25-22, 20-16, 13-26, 22-15. Principalii marcatori ai învinșilor au fost americanii Kyndall Dykes și Jason Washburn, cu 19, respectiv 18 puncte. Din lotul deplasat la Pitești, pentru acest meci, Mihai Silvășan nu i-a folosit pe Abu Teir și David Vida. Au mai jucat: Dorsey, Calnicenco, Easley jr, Torok, Rasic, Marinov și Kuti Nandor, toți trecându-și numele pe lista marcatorilor. Universitatea a început meciul în formula Calnicenco, Marinov, Dykes, Kuti Nandor și Washburn, respectiv cu un coș de trei puncte, înscris de Calnicenco, după 40 de secunde. Clujenii au condus în primul „sfert” cu 3-2, 8-7, 14-11, 16-14, 18-16 și 22-21, dar au pierdut cu 22-25, Rasic ratând de la distanță cu trei secunde înainte de final. Piteștenii, cu Mladen Jeremic în zi de grație, autor a 18 puncte, au antamat și „sfertul” al doilea și au intrat la pauza mare cu un avantaj de șapte puncte, scor 45-38. „Studenții” au înscris doar un singur coș de trei puncte în „sfertul” secund, prin Rolland Torok, ratând alte două tentative, prin Rasic și Dorsey. Oaspeții au abordat „sfertul” al treilea în formula Rasic, Torok, Marinov, Washburn, Dykes. Conduși cu nouă puncte, scor 40-49, clujenii au revenit în avantaj în minutul 25, scor 54-53, după coșul de două puncte înscris de bulgarul Stanimir Marinov. Dominând copios al treilea „sfert”, Universitatea a avut șase puncte avans înaintea ultimului asalt, scor 64-58. Avantaj pe care gazdele l-au anulat după aproape două minute scurse din „sfertul” al patrulea. Cele două combatante au mers cap la cap: 64-64, 68-68, 71-71, 73-73 și 77-77. Universitatea s-a aflat în avantaj cu un minut și 30 de secunde înainte de final, scor 79-77, dar a pierdut cu 79-80, iar Dykes a ratat un coș de trei puncte chiar la ultima fază a meciului. Următorul meci al clujenilor va avea loc sâmbătă, 26 ianuarie, cu SCM Craiova, pe teren propriu. „Am avut meciul în mână și am ratat oportunitatea de a trece pe primul loc în clasament” a declarat la final Mihai Silvășan, care în ziua meciului a împlinit 34 de ani.