Atletism / Participare clujeană la „Vienna Indoor Classic”

Aproximativ 500 de sportivi au fost prezenți zilele trecute la o nouă ediție a concursului atletic „Vienna Indoor Classic”, derulat, după cum lesne v-ați dat seama, la Viena (Austria). Printre participanți s-au aflat și trei atleți legitimați la CS Universitatea Cluj, respectiv Camelia Gal, Robert Parge și Cristian Tăut. Dintre aceștia, prima a luat startul în două probe, de 200 și 400 metri. A obținut un excelent loc secund în cursa de 200 de metri, cu timpul de 24 de secunde  și opt sutimi. Sportiva Universității a fost devansată de britanica Hayley Mills Jones. Camelia nu s-a descurcat la fel de bine pe tura de stadion, terminând a opta cursa de 400 de metri, cu timpul de 54 secunde și 23 sutimi. Proba a fost câștigată de irlandeza Phil Healy. Robert Parge, care s-a pregătit intens în această perioadă la Viena, aluat startul în cursa de 400 metri, pe care a încheiat-o în afara podiumului, respectiv pe locul cinci. Robert a ratat locul trei pentru 46 de sutimi de secundă. Proba a fost câștigată de cehul Luka Janezic. În fine, Cristian Tăut a alergat în proba de 800 de metri, însă timpul său, 1:54.41, nu l-a ajutat să termine decât pe locul 25 o cursă câștigată de cehul Filip Snejdr. Podiumul a fost completat de englezul Joseph Ried și cipriotul Christos Dimitriou. România a mai fost reprezentată la acest concurs în proba de 1500 metri, de Nicolae Marian Coman, sportiv cu dublă legitimare (CSU Arad / Steaua București), care a abandonat. Să mai scriem că cei mai mulți sportivi au participat în proba de 200 de metri, 77 la masculin și 65 la feminin.