Amical cu…prelungiri pentru CFR Cluj

După 1-0 cu FC Orenburg (Rusia) și 1-1 cu Steaua Roșie Belgrad (campioana Serbiei), CFR Cluj a învins formaţia croată NK Osijek cu scorul de 2-1 (1-1), în cel de-al treilea amical al feroviarilor din cantonamentul pe care îl efectueează în Austria. Golurile campioanei României au fost marcate de  croatul Damjan Djokovic şi Valentin Costache, în minutele 17 și 59. Pentru croați a înscris Jugovic, în minutul 28. Meciul s-a jucat la Loeben, iar echipele au disputat două reprise a câte 60 de minute. Dan Petrescu, antrenorul principal al clujenilor, a început meciul în formula: Vâtcă – Susic, Vinicius, A. Mureşan, Camora (căpitan) – V. Costache, D. Djokovic, Hoban, Luis Aurelio, Deac – Omrani. În repriza secundă au evolut Jesus – Peteleu, A. Burcă, K. Boli, A. Radu – Itu (Petrila, 85), Culio, M. Bordeianu, Mailat – Omrani (Ţucudean, 85), Ad. Păun.  Următorul meci de verificare al CFR-ului va avea loc astăzi, împotriva cehilor de la Mlada Boleslav. Într-un alt amical, Dinamo București, a aflată în cantonament în Spania, a învins formația nord-irlandeză Linfield Belfast, scor 2-0. Vineri au loc următoarele amicale în care sunt angrenate echipe românești: Viitorul Constanța – FCSB (ora 11), CSU Craiova – Viktoria Plzen (Cehia, ora 12.30), CFR Cluj – Mlada Boleslav (Cehia, ora 16), CSMS Poli Iași – Habarovsk (Rusia, ora 16) și Academica Clinceni – Sabail (Azerbaidjan, ora 18). Să mai scriem că începând de luni, 1 iulie, CFR Cluj pune în vânzare abonamente pentru sezonul 2019/2020 a Ligii 1. Cel mai ieftin abonament costă 200 de lei, iar cel mai scump 1000 de lei. Abonații din sezonul trecut au reduceri substanțiale. Clubul precizează că abonamentele sunt valabile pentru sezonul regulat, play-off sau play-out, dar și în meciurile din Liga Campionilor și (sau) Europa League.