A căzut cortina peste Campionatul Mondial din Rusia / „Cocoşul” a cântat pentru a doua oară

• Franţa a aşteptat 20 de ani pentru a deveni, din nou, campioana lumii, după ce în 2006 a ratat această oportunitate, fiind învinsă în ultimul act de Italia, după prelungiri şi lovituri de la 11 metri.

Turneul final al Campionatului Mondial din Rusia s-a încheiat duminică, odată cu meciul dintre Franţa şi Croaţia, câştigat de prima cu 4-2. Scor care s-a înregistrat pentru a patra oară în istoria finalelor Campionatului Mondial. Franţa a devenit regina lumii pentru a doua oară, după titlul adjudecat în 1998, pe teren propriu, pe când Didier Deschamps, actualul selecţioner al „cocoşilor”, era jucător şi, mai mult decât atât, căpitan de echipă. Deschamps este al treilea om care devine campion mondial atât ca jucător, cât şi ca antrenor, după germanul Franz Beckenbauer şi brazilianul Mario Zagallo. Franţa este a şasea echipă care câştigă tilul mondial mai mult de o dată, după Uruguay, Italia, Brazilia, Argentina şi Germania. Tot câte două titluri mai deţin în palmares Uruguay şi Argentina. În acest moment, Europa s-a impus de 12 ori la Campionatul Mondial, în vreme ce America de Sud rămâne la nouă trofee. Croaţia, indiscutabil revelaţia turneului final, este a treia naţională est-europeană care ajunge în ultimul act, după Cehoslovacia şi Ungaria. Cu o populaţie de doar 4,17 milioane de locuitori, Croaţia nu este, totuşi, cea mai mică dintre finalistele Campionatului Mondial, după cum s-ar crede, ci a doua, după Uruguay.

Croaţia a pierdut titlul mondial, dar a dat cel mai bun jucător al competiţiei, în persoana lui Luca Modric, jucătorul echipei spaniole Real Madrid, care a câştigat în acest sezon Liga Campionilor. Modric este primul jucător est-european care primeşte acest premiu, acordat începând cu turneul final al mondialului din 1982. De-atunci, acest premiu a fost acordat unui număr de cinci jucători europeni şi tot atâţia sud-americani. Până la Modric, au mai luat acest premiu Paolo Rossi, Diego Maradona, Salvatore Schillaci, Romario, Ronaldo, Oliver Kahn, Zinedine Zidane, Diego Forlan şi Lionel Messi.

1990: Germania – Argentina   1-0

1994: Brazilia – Italia              3-2 d.p.

1998: Franţa – Brazilia            3-0

2002: Brazilia – Germania      2-0

2006: Italia – Franţa                5-3 d.p.

3. Romelu Lukaku (Belgia)       – 4

Cel mai bun portar al turneului final (trofeul „Lev Iaşin”)

Thibaut Curtois                       (Belgia)

Ca fapt divers, acest titlu, decernat începând cu ediţia nord-americană din 1994, a fost adjudecat numai de portari europeni, iar Curtois este al doilea belgian, după legendarul Michel Preudhomme. Ceilalţi laureaţi au fost Fabien Barthez, Oliver Kahn, Gianluigi Buffon, Iker Casillas şi Manuel Neuer.

Cel mai bun tânăr jucător al competiţiei

Killyan Mbappe                      (Franţa)

Trofeul FIFA fair-play

Echipa Spaniei

Scurtă statistică a turneului final

La evenimentul desfăşurat în perioada 14 iunie – 15 iulie au participat 32 de echipe reprezentând 5 confederaţii. Europa a avut, ca de obicei, cele mai multe locuri repartizate, respectiv 14. Cele 64 de partide s-au disputat în 11 oraşe, respectiv pe 12 stadioane. S-au marcat în total 169 de goluri, rezultând o medie de 2,64 goluri pe meci. Numărul total al spectatorilor a fost de 3.031.768, rezultând o medie de 47.371 de spectatori pe meci. Meciul cu cea mai scăzută asistenţă, a fost Egipt – Uruguay, scor 0-1, din cadrul grupei A, la care ai fost prezenţi doar 27.015 spectatori. La polul opus s-au situat meciul de deschidere, Rusia – Arabia Saudită, respectiv finala mare, Franţa – Croaţia, la care au asistat aproape 79.000 de spectatori.

Meciurile cu cele mai multe goluri, şapte, au fost înregistrate în grupa G: Anglia – Panama, scor 6-1, şi Belgia – Tunisia, scor 5-2. În fazele eliminatorii, începând cu „optimile” de finală, cinci meciuri au avut nevoie de prelungiri, iar dintre acestea, patru au fost decise la loteria penalty-urilor. Croaţia a ajuns în finală după ce a jucat prelungiri în „optimi”, „sferturi” şi semifinale.

Au fost acordate doar patru cartonaşe roşii, toate în faza grupelor, şi nu mai puţin de 219 cartonaşe galbene. Numărul paselor a fost de 49.651, rezultând o medie de 775,8 pase pe meci. Meciul cu cele mai multe pase a fost Spania – Rusia, din „optimi”, în care au fost contabilizate 1235.

Belgia a fost echipa cu cel mai bun atac, „dracii roşii” marcând 16 goluri. Croaţia şi-a trecut în cont cele mai multe atacuri, respectiv 352, iar Anglia s-a evidenţiat ca naţionala cu cele mai multe pase, respectiv 3336. Croatul Ivan Perisic a alergat cel mai mult la acest turneu, acoperind 72,5 de kilometri. Perisic a evoluat în toate cele şapte partide ale Croaţiei, bifând 632 de minute. Acesta a marcat trei goluri, expediind patru şuturi pe spaţiul porţilor adverse.

Belgianul Thibaut Curtois, desemnat portarul turneului final din Rusia, a avut cele mai multe intervenţii, respectiv 27.