Universitatea Transilvania Cluj – Potaissa Turda 27 – 26 (12-12)

Formaţia universitarilor clujeni, aflată în subsolul clasamentului, cu numai trei puncte obţinute în opt partide, avea nevoie de victorie, ca de aer, în partida din cadrul etapei a IX – a, disputată pe teren propriu cu Potaissa Turda. Şi gazdele au obţinut o victorie la limită, posibilă şi graţie arbitrajului părtinitor al cuplului Din şi Dinu.

Arbitrii şi-au început “recitalul” încă din startul partied. În primele cinci minute de joc aceştia l-au eliminate de două ori pe Mikhail Parkhaniuk, cel mai bun apărător al turdenilor. Deoarece acesta risca descalificarea, la o a treia eliminare, antrenorul formţiei oaspete, Horaţiu Gal, a fost nevoit să gîndească un alt sistem defensiv. Una-peste alta, arbitrii au dictat zece minute de eliminare în dauna formaţiei Potaissa Turda şi niciunul pentru Universitatea. O altă “armă” folosită adesea de arbitri pentru a împiedca formaţia vizitatoare să cîştiga partida disputată sîmbătă, 19 noiembrie, de la ora 18, în Sala Sporturilor “Horia Demian” din Cluj-Napoca, a fost întreruperea atacurilor Potaissei, întoarsă deseori în apăare, ep motiv de joc pasiv sau de forţare în atac. Nimic de spus pînă aici, însă în cazul jucătorilor Universităţii, care ţineau mingea cite un minut şi jumătate, fără a ameninţa poarta, Din şi Dinu păreau că au uitat de sancţionarea cu joc pasiv.

În ciuda efortului arbitrilor, Universitatea Transilvania Cluj-Napoca s-a desprins în cîştigătoare abia la finalul jocului. După un debut favorabil al partidei, cînd au condus cu 5 – 3 în minutul 5, universitarii clujeni s-au văzut egalaţi şi apoi conduşi cu un gol sau două diferenţă, pe tot parcursul primei reprize. Datorită eforturilor conjugate, ale jucătorilor formţiei gazdă şi ale arbitrilor, Universitatea a reuşit să încheie prima parte a jocului la egalitate: 12 – 12. Oaspeţii au început furtunos a doua repriză şi s-au distanţat la trei goluri: 16 – 13 în minutul 34. Dar Din şi Dinu, vigilenţi, au mai eliminat un jucător de la Potaissa şi, în superioritate numerică, avînd în faţă o apărare paralizată de deciziile arbitrilor, care, în cazul oaspeţilor, aplicau, în ceea ce priveşte faulturile, regulamentul de la jocul de baschet, formaţia clujeană a recuperate diferenţa. De la 16 – 16, scor consemnat în minutul 37, cele două echipe au mers “cap la cap” pînă în minutul 55. De la 24 – 24, Universitatea s-a desprins la trei goluri, 27 – 24, avantaj ce s-a dovedit decisiv, chiar dacă, în ultimul minut formaţia turdeană a reuşit să înscrie de două ori.

La stabilirea rezultatului final au contat şi cele două aruncări de la 7 metri, din trei, ratate de formaţia oaspete, faţă de numai una ratată de Universitatea, din cele patru acordate în favoarea gazdelor.

Pentru Universitatea, cele mai multe goluri le-au marcat Lazăr (6), Burcă (5) şi Mihai (5). De la oaspeţi principalii marcatori au fost: Dediu (6), Pavel (5) şi Vizhbovsky (5).
Universitatea Transilvania Cluj: Stănescu – Burcă, Turcu, Nicu, Irimiaş, Grabu, Fazakas, Lazăr, Mihai, Bucecan, Bondar. Antrenor: Liviu Jurcă

Potaissa: Szabo, Viman – Ifrim, Marian, Dediu, Ştef, Vasiloiu, Parkhaniuk, Cîmpan, Alisie, Suciu, A. Pop, Pavel, Ţone, Savic, Vizhbovsky. Antrenor: Horaţiu Gal.