UEFA Champions League:Bayern şi Villarreal s-au calificat pentru faza grupelor

• Belgienii de la Genk au obţinut dramatic un loc la masa bogaţilor, trecînd de Maccabi Haifa după loteria penalty-urilor, în timp ce Malmo mai avea nevoie de un singur gol pentru a anula acel 1-4 cu Dinamo Zagreb din tur, însă croaţii au rezistat eroic pe terenul suedezilor cu un om în minus din minutul 50 •
Bayern Munchen şi Villarreal, două dintre numele grele din fotbalul european prezente în play-off-ul Ligii Campionilor, au confirmat şi s-au calificat în grupele competiţiei. Bavarezii au făcut-o fără emoţii, după o dublă victorie şi 3-0 la general cu FC Zurich. Istoria partidei retur s-a scris în primele zece minute. O combinaţie de manual a oaspeţilor a făcut şah mat defensiva de plastilină a elveţienilor, iar Mario Gomez, liber ca pasărea cerului, a îndeplinit o simplă formalitate, spulberînd prematur speranţele gazdelor, care aveau nevoie de patru goluri ca să obţină biletul pentru grupe. Nu acelaşi lucru se poate spune şi despre „submarinul galben”, care a trăit periculos confruntarea cu Odense BK. Danezii s-au prezentat pe „El Madrigal” după nesperatul 1-0 din tur şi s-au ţinut bine pe terenul spaniolilor preţ de 50 de minute, pînă cînd Rossi a spart gheaţa şi a marcat pentru amfitrioni, care apoi s-au dezlănţuit. Rossi a reuşit dubla în minutul 60, iar Marchena a bătut în cuie calificarea ibericilor în minutul 82. În ciuda scorului, partida n-a fost lipsită de scîntei. Nici una dintre combatante n-a încheiat disputa în efectiv complet. Scandinavii au jucat 6 minute în inferioritate numerică, după eliminarea lui Kadrii din minutul 70, după care Valero de la gazde a fost şi el expediat mai devreme la duşuri de centralul scoţian Craig Thomson. Pe lîngă cele două eliminări, arbitrul britanic a împărţit cu dărnicie alte 11 cartonaşe galbene. Malmo şi-a valorificat avantajul terenului propriu în returul cu Dinamo Zagreb, dar degeaba. Victoria suedezilor cu 2-0 n-a fost suficientă pentru ca aceştia să anuleze înfrîngerea cu 1-4 din Croaţia. Mai mult decît atît, echipa pregătită de Rikard Norling (Malmo) a jucat aproape o repriză cu un om în plus, dar a marcat al doilea gol prea tîrziu, în minutul 87. Dubla dintre belgienii de la Genk şi israelienii de la Maccabi Haifa a fost decisă la loteria penalty-urilor, unde cîştig de cauză au avut primii. Eroul lui Genk a fost portarul maghiar Laszlo Koteles. Să mai scriem că învinşii au evoluat în ultimele zece minute ale prelungirilor în inferioritate numerică, după eliminarea lui Itzhak Cohen. În fine, polonezii de la Wisla Cracovia au fost în grupele Champions League pînă în minutul 87 al returului cu Apoel Nicosia, cînd Ailton a reuşit dubla pentru ciprioţi, care au obţinut astfel un loc călduţ la masa bogaţilor.

Rezultatele înregistrate în partidele disputate marţi seară.
Echipele scrise cu majuscule s-au calificat în faza grupelor.
• APOEL NICOSIA – Wisla Cracovia    3-0 (în tur 0-1)
• FC Zurich – BAYERN MUNCHEN    0-1 (în tur 0-2)
• VILLARREAL – Odense BK        3-0 (în tur 0-1)
• Malmo IF – DINAMO ZAGREB        2-0 (în tur 1-4)
• GENK – Maccabi Haifa            2-1 (4-1 la penalty)