UEFA Champions League: Arsenal a tras cu gloanţe oarbe pe „San Sirro”

• Milan a cîştigat prima bătălie cu Arsenal şi în mare măsură şi războiul pentru accederea în „sferturile” competiţiei
• Benfica Lisabona a scăpat printre degete un rezultat de egalitate pe terenul ruşilor de la Zenit Sankt Petersburg, dar calificarea se joacă pe „Da Luz”

AC Milan şi-a asigurat într-o foarte mare măsură prezenţa în „sferturile” de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Formaţia lombardă a făcut instrucţie cu Arsenal Londra în prima manşă a „optimilor” de finală, disputată pe „San Sirro”. Italienii s-au impus cu 4-0 şi în mod normal nu mai pot pierde calificarea în antepenultima fază a competiţiei. Mult mai organizată şi cu un joc consistent, net superior londonezilor, AC Milan a entuziasmat ca în vremurile bune. Milan a avut nevoie de 15 minute ca să deschidă scorul, prin Kevin Boateng, dar MVP-ul meciului a fost Robinho, autorul unei dopietta. Starul brazilian a stabilit scorul la pauză şi a „recidivat” în minutul 49. Lipsiţi de idei şi imaginaţie, englezii nu au semănat panică la poarta apărată de bătrînul Abbiati nici chiar după intrarea vulpoiului Thierry Henry, care s-a şi despărţit de „tunari”. Francezul se întoarce în Major Soccer League, dar în cele trei săptămîni petrecute la Arsenal a marcat trei goluri, cu Leeds United în Cupa Angliei, Blackburn Rovers şi Sunderland în campionat. Descumpăniţi, oaspeţii s-au resemnat şi au mai încasat un gol în minutul 79, de data aceasta din penalty. La 0-4, misiunea „tunarilor” în retur devine una mai degrabă imposibilă, deşi Milan a trecut printr-o experienţă neplăcută acum vreo cîteva sezoane, cînd a fost eliminată de Deportivo La Coruna după o victorie similară în tur. Interesant este că Massimiliano Allegri, antrenorul lombarzilor, şi-a permis să  nu-i titularizeze pe Nesta şi Pato. În eventualitatea unui rezultat negativ ar fi fost făcut praf de presă. „Nu sîntem încă calificaţi. Întotdeauna este dificil să joci în Anglia, iar Arsenal are potenţial, nu e o echipă oarecare. Va trebui să jucăm bine şi în retur. Dacă vom şi marca va fi foarte bine” a declarat la final Allegri, mai mult din respect, zicem noi, faţă de omologul său, Arsene Wenger. Acesta din urmă pare resemnat: „Rezultatul este poate un pic prea dur, dar victoria Milanului este meritată. Este foarte greu de remontat o astfel de înfrîngere, dar ne vom bate pînă la final”. Mult mai echilibrată a fost „optimea” dintre Zenit Sankt Petersburg şi Benfica Lisabona. Ruşii au demonstrat că nu întîmplător s-au calificat dintr-o grupă cu FC Porto şi Şahtior Doneţk şi s-au impus cu 3-2. E adevărat, o victorie subţire în perspectiva returului de pe „Da Luz”, dar mare de tot şi peste toate meritată. Luciano Spaletti a făcut o echipă de temut, care se poate bate cu orice la această oră. „Păcat de golul primit în minutul 87. La 3-1, şansele noastre de calificare ar fi fost mai mari. Vom avea un retur infernal la Lisabona” a declarat Spaletti. „Cu publicul de partea noastră avem şanse bune să mergem mai departe. Va conta mult aportul suporterilor” a replicat Jorge Jesus, antrenorul „vulturilor”. Celelalte patru partide din „optimile” Champions League se vor juca pe 21 şi 22 februarie, după programul: ŢSKA Moscova – Real Madrid, Napoli – Chelsea Londra, Olympique Marseille – Inter Milano, FC Basel 1893 – Bayern Munchen.