Rugby Super Liga – 2

U” Cluj la primul punct în clasament. Şanse de victorie clujeană la Iaşi

Rezultatele etapei a 2-a : “U” Farul – Farul 25 – 29, RCMU Timişoara – Dinamo 29 – 5 !!!, Ştiinţa Baia Mare – Poli Iaşi 49 – 7, Steaua – CSM Bucureşti 36 – 19

Iaşi 0 0 2 27-103 0

S-au consumat deja două etape. Surprinde sau nu Timişoara, cu două victorii destul de nete, a doua deosebită prin înfrîngerea unei favorite, Dinamo şi încă la scor. Dinamo care rar a debutat în campionat cu înfrîngeri, dar sînt înfrîngeri care spun multe, în primul rînd că Dinamo nu mai are forţa din anii anteriori.

Baia Mare, Steaua şi Farul sînt în grafic, sînt echipele pentru care urmează meciurile directe. Să vedem ce va fi în etapa a 3-a, sîmbătă, 21, respectiv duminică, 22 aprilie…

Sîmbătă în prima partidă a etapei se întîlnesc Poli Iaşi – “U” Cluj (ora 11; rugbytv.ro) cu echipa Clujului favorită. Sper numai să nu avem parte de un arbitraj ostil gen Bărgăunaş (vezi partida “U” Cluj – Farul), cu rezultat viciat de arbitraj. Sînt chiar curios ce pedeapsă va primi omul în negru la propriu şi la figurat. În fotbal ar fi primit între 6 şi 8 etape. Să nu uităm că Bărgăunaş a primit deja avertisment după prima etapă (!). Nici la Cluj nu a gestionat fazele tensionate de la final de primă repriză, plus anularea avantajului avut de “U” Cluj în butul tomitan, final de primă repriză, în condiţiile unei superiorităţi clujene !?! Am o singură întrebare : de cînd un jucător care vrea să despartă doi alţi jucători gata de bătaie, este sancţionat ? I s-a întîmplat lui Curcă/”U” Cluj, sancţionat cu al doilea galben şi automat roşu !!! Pînă în acel moment, Curcă a jucat perfect, cred că Bărgăunaş l-a vînat intenţionat. “U” Cluj merita egalul şi am spus totul.

A doua partidă de sîmbătă este CSM Bucureşti – Ştiinţa Baia Mare (ora 15, GSP TV), cu echipa maramureşeană în pole position.

Duminică au loc partidele Farul – RCMU Timişoara (ora 11; rugbytv.ro) şi derbiul Dinamo – Steaua (ora 15, GSP TV).