Rugby: Cupa Mondială 2011 Argentina – România 43 – 8 (26-8): Stejari de pus pe foc…

Rezultate etapa a 2-a:

Anglia – Georgia 41-10 (17-10); Argentina – România 43-8 (26-8)

* clasament grupa B  – 2 :
Anglia    2    0    0    54-19        9
Scoţia    2    0    0    49-30        9
Argentina    1    0    1    52-21        6
Georgia    0    0    2    16-56        0
România    0    0    2    32-77    0

Următoarele partide : Anglia – România (24 septembrie) şi Argentina – Scoţia (25 septembrie)

Naţionala României  – Lazăr, Tincu, Ion, Ursache, Popîrlan, Ianus, Toniţa, Florea, Calafeteanu, Dimofte, Cazan, Gheară, Gal, Lemnaru, Vlaicu; au mai jucat Carpo, Cr. Petre, Macovei, Surugiu, Dumitraş, antrenor Romeo Gontineac – nu a mai repetat buna comportare din partida cu Scoţia. Am jucat slab cu Argentina, lucru reflectat nu numai de scorul final, ci şi de datele statistice : eseuri : 6 – 1; placaje (pierdute)  56 (5) – 127 (23 !); margini (cîştigate/pierdute) : 13/0 – 6/2; posesie : 58% – 42%; Timp jucat în 22-ul adevers : 13’24’’ – 6’48’’.

Cum scorul spune totul – marcatori pentru România Cazan/e, Dimofte/lp – mă rezum la sugestiva declaraţie a jucătorului-căpitan Marius Tincu, citez, “A fost foarte greu azi. Este şi mai greu cînd ai de înfruntat la numai o săptămînă distanţă, o echipă mare. Azi am văzut la lucru o echipă mare, Argentina, o şi felicităm”, cu o completare, “România nu are meciuri la nivel înalt”. Subscriem, se vede că ne lipsesc partidele cu team-uri forte, din primele ‘10’ IRB sau măcar cu cele din Six Nations, ceea ce ar întări mult naţionala noastră. Numai partidele din IRB Cup sau cele din CEN nu sînt de ajuns şi nici relevante. Vedem din nou ce rugby se joacă la Antipozi, ce rugby practică Anglia, Franţa, Irlanda, … Al nostru e departe, tare departe.

România mai are de jucat două partide, cu Anglia (24 septembrie), respectiv Georgia (28 septembrie). Gîndim o victorie în faţa Georgiei, dar Georgia va fi greu de trecut.  Georgia are o înaintare puternică, cred că numai lipsa experienţei a privat-o de un rezultat bun în faţa Angliei. Kvirikashvili a ratat trei lp-uri în primele 20 de minute, un altul în repriza a doua, altul ar fi fost rezultatul final, mult mai strîns, în condiţiile în care posesia a fost 50%-50% !
Locul 2 în grupa B este deschis, Argentina – Scoţia urmînd să clarifice şi această … necunoscută.
Australia – Irlanda  6 – 15 !!! (6-6)

Să vedem ce a fost… Prima surpriză a oferit-o Irlanda, învingătoare în faţa Australiei, după o a doua repriză fantastică. Nu au fost eseuri, a fost o luptă de la egal la egal, tranşată de precizia executării loviturilor de pedeapsă. În grupa ‘C’, Irlanda conduce cu 8 puncte, urmată de Australia – 5 şi Statele Unite – 4.
S-au mai jucat partidele : Africa de Sud – Fiji 49-3 (21-3; grupa ‘D’); Franţa – Canada 46-19 (grupa ‘A’); Ţara Galilor – Samoa 17-10 (6-10 !, în grupa ‘D’)

Urmează…
Sînt programate următoarele partide : Italia – Rusia (‘C’; 20 septembrie), Africa de Sud – Namibia (‘D’, 22septembrie), Australia – Statele Unite (‘C’, 23 septembrie), Tonga – Japonia (‘A’, 21 septembrie).