Liga Naţională de Handbal Feminin

Victoria cu CSM Bacău, o formalitate pentru „U” Jolidon
Vice-campioana României a confirmat calculele hîrtiei, valorificîndu-şi fără probleme avantajul terenului propriu în disputa cu CSM Bacău, contînd pentru etapa a 7-a a Ligii Naţionale de handbal feminin. Elevele pregătite de Gheorghe Covaciu s-au impus cu 34-24, diferenţa de valoare dintre cele două combatante fiind evidentă. Problema învingătoarei nu s-a pus în nici un moment, „U” Jolidon controlînd ostilităţile da capo al fine.

Moldovencele n-au găsit drumul spre poarta clujencelor (apărată de Petrcozi) în primele şase minute, permiţînd gazdelor să marcheze la foc automat. Repriza secundă s-a derulat după acelaşi scenariu, cu „U” dictînd ritmul după bunul plac şi cu CSM Bacău pe post de încasator. Principala marcatoare din tabăra învingătoarelor a fost Florina Chintoan, cu 9 goluri, secondată de Holhoş (5), Pomohaci (4) şi Oltean (4). De la oaspete s-a remarcat Simion, cu 5 reuşite.