Liga Naţională de Handbal Feminin. Victorie cu emoţii

„U” Jolidon Cluj 30-26 HCM Roman

• Cu Stoian în zi de graţie, autoare a 8 goluri, echipa antrenată de Gheorghe Covaciu a confirmat calculele hîrtiei, dar moldovencele au jucat, în marea majoritate a timpului, de la egal la egal cu vice-campioana ţării

• Tridentul Tivadar – Chintoan – Paraschiv va participa cu naţionala României la Cupa Mondială de la Aarhus, astfel că Liga Naţională intră într-o mini – vacanţă

• Următorul examen al „studentelor” este confruntarea cu RK Zajecar din turul doi preliminar al Ligii Campionilor

Vice-campioana României şi-a valorificat, dar nu fără emoţii, avantajul terenului propriu în disputa cu HCM Roman, contînd pentru etapa a doua a Ligii Naţionale de handbal feminin. Clujencele s-au impus în final cu 30-26, după 13-12 la pauză. Era de aşteptat ca echipa oaspete, antrenor Cornel Bădulescu, să pună probleme gazdelor, după prestaţia foarte bună din meciul cu Oltchim Rm. Vîlcea, pierdut pe final cu 27-28. Învinse la Galaţi cu 24-29, fetele lui Gheorghe Covaciu n-au fost destul de convigătoare în partida de joi seară şi urmează debutul în Liga Campionilor.

După cum bine se ştie, „U” Jolidon va întîlni, în Danemarca, campioana Serbiei, RK Zajecar, care are în componenţă şi o româncă, portăriţa Tereza Pîslaru, convocată de Radu Voina pentru Cupa Mondială de la Aarhus. HCM Roman nu a venit la Cluj în excursie, ci ca să-şi vîndă scump pielea. Moldovencele au arătat încă de la început că nu glumesc, astfel că tabela indica 4-2 în minutul 7 pentru vizitatoare. Amfitrioanele şi-au adus aminte că, totuşi, sînt vice-campioanele ţării şi au trecut la fapte, reuşind să marcheze şase goluri la rînd fără să primească nici unul. Deşi a avut şi trei goluri avans, 10-7 în minutul 20, „U” Jolidon a intrat la pauză cu doar un singur gol în faţa Romanului, 13-12.

Şi repriza secundă a fost la fel de echilibrată, dar numai pînă la un punct. HCM s-a ţinut bine, astfel că Tivadar şi compania nu s-au putut desprinde decisiv decît pe final. Principala marcatoare din tabăra învingătoarelor a fost Stoian, cu 8 goluri (10 aruncări). Cîte 6 goluri au marcat Chintoan şi Ani-Senocico, aceasta din urmă transformînd şi două aruncări de la 7 metri. La succesul lui U şi-au mai adus contribuţia Paraschiv (4), Tivadar (4) şi Dincă (3). S-o remarcăm şi pe Busuioceanu de la învinse, autoare a 11 goluri (19 aruncări). De notat că moldovencele au beneficiat de 7 aruncări de la 7 metri, din care 6 au fost transformate. Campionatul se întrerupe din cauza participării naţionalei României la Cupa Mondială de handbal feminin de la Aarhus (Danemarca).

Următorul meci al clujencelor este cel cu RK Zajecar din turul doi preliminar al Ligii Campionilor, care va avea loc pe 17 septembrie, iar următorul adversar din campionat va fi Oltchim Rm. Vîlcea, derby programat la sfîrşitul acestei luni. De asemenea, vă remintim că Radu Voina a convocat trei jucătoare de la U Jolidon pentru Cupa Mondială de la Aarhus. Este vorba de Mihaela Tivadar, Florina Chintoan şi Magdalena Paraschiv. Lotul României se reuneşte luni, iar turneul efectiv este programat în perioada 20-25 septembrie. România, care a cîştigat Cupa Mondială în 2010, va juca cu Franţa (20 septembrie), Germania (21 septembrie) şi Norvegia (22 septembrie). Semifinalele vor avea loc pe 24 septembrie, iar finala o zi mai tîrziu.

Aviz clujenelor ! Zajecar a fost pusă la respect de Oltchim
Adversara Clujului în turul doi preliminar al Ligii Campionilor, RK Zajecar, tocmai a fost învinsă de campioana României, Oltchim Rm. Vîlcea, într-un meci amical, disputat la Călăraşi, cu ocazia inaugurării noii săli de sport din localitate. Oltchim s-a impus cu 33-22 (17-11), iar la eveniment au fost prezenţi, printre alţii, Cristian Gaţu şi Cristian Ţopescu. În aceeaşi sală va evolua, sîmbătă, cu începere de la ora 13, Potaissa Turda, care întîlneşte pe Dinamo Municipal Călăraşi în prima etapă a Ligii Naţionale de handbal masculin. Să mai scriem că Zajecar a jucat contra Oltchimului cu cea mai bună garnitură, în care s-au regăsit şi vedetele sîrboaicelor: Eric, Pop Lazic, Peraica, Nikolic, Jukopila şi românca Tereza Pîslaru.