Liga Naţională de Handbal Feminin: Start ratat al vice-campioanei

Oţelul Galaţi 29-24 „U” Jolidon Cluj

• Cu Alina Branişte în zi de graţie, autoare a 13 goluri, Oţelul a bătut din nou echipa lui Gheorghe Covaciu, după ce a făcut-o şi în mai, în Cupa României
• Pentru clujence urmează partida cu HCM Roman de pe teren propriu şi apoi derby-ul cu Oltchim Rm. Vîlcea
  Deşi a transferat nu mai puţin de şapte jucătoare în această vară, printre care şi trei foste campioane naţionale de seniori şi o cîştigătoare de Cupa Cupelor, vice-campioana României la handbal feminin, „U” Jolidon Cluj, a început cu stîngul noua ediţie de campionat. Aşa cum anticipam, elevele pregătite de Gheorghe Covaciu au avut parte de un meci foarte dificil pe terenul echipei Oţelul Galaţi, aceeaşi care le-a eliminat pe clujence din ultima ediţie a Cupei României, 28-32. Istoria s-a repetat. Oţelul s-a impus din nou, de data aceasta la o diferenţă de cinci goluri, 29-24. „U” Jolidon a controlat ostilităţile preţ de aproape 18 minute şi nimic nu părea să le încurce pe Tivadar, Paraschiv, Chintoan şi compania să obţină victoria, dar nimic mai fals. Ceva s-a rupt în jocul oaspetelor, care au cedat iniţiativa. Amfitrioanele au preluat pentru prima dată conducerea în minutul 18, 9-8, iar la pauză au intrat cu un avantaj de trei goluri, 14-11. Gheorghe Covaciu n-a reuşit să-şi mobilizeze jucătoarele, iar repriza secundă a aparţinut în totalitate Oţelului, care a avut şi şase goluri avans pe tabelă, 21-15 în minutul 45, 23-17 în minutul 50 şi 27-21 în minutul 55, în mare măsură graţie prestaţiei de excepţie a Alinei Branişte, autoare a nu mai puţin de 13 goluri, atît cît au marcat împreună Holhoş (7), Paraschiv (3) şi Dincă (3). Iată că, dintre achiziţiile clujencelor, Holhoş s-a ridicat la nivelul aşteptărilor, fiind principala marcatoare a Universităţii. Etapa viitoare, „U” Jolidon primeşte vizita echipei HCM Roman, pentru ca etapa a treia să programeze derby-ul dintre campioana şi vice-campioana ediţiei precedente, Oltchim Rm. Vîlcea – „U”. Partida dintre „U” Jolidon şi HCM Roman se va juca pe 8 septembrie, de la ora 19,30, în Sala Sporturilor „Horia Demian”, fiind transmisă live de canalul digi sport.