Liga 3 – etapa 13 (ultima a turului): Unirea Dej, ţinută în şah

• Echipa pregătită de Alin Minteuan a ratat şansa de a ierna pe podiumul Seriei a 5-a, după remiza, 2-2, cu Şoimii Pîncota
• SeSo Cîmpia Turzii şi Sănătatea Cluj au încheiat turul cu victorii, în vreme ce FCM Turda şi-a completat „colecţia” de înfrîngeri după deplasarea de la Satu Mare

FC Hunedoara a încheiat turul fără înfrîngere, însă echipa antrenată de Marius Opric ar fi putut să cîştige deplasarea cu FC Zalău. Hunedorenii au deschis scorul în minutul 19, prin  Flavius Nicula, care a finalizat cu o lovitură de cap centrarea lui Robert Cristian, acesta din urmă dejucînd pasul la ofsaid al gazdelor. Totuşi, hunedorenii au avut în faţă echipa cu cel mai bun atac de serie, care dealtfel a restabilit egalitatea în minutul 57 prin Claudiu Cornaci, care a reluat în plasă mingea respinsă iniţial de portarul Anton Ilie la şutul lui Cornaci. Finalul aprtidei le-a aparţinut oaspeţilor, care au ratat cîteva bune oportunităţi de a marca golul victoriei. În urma acestei remize, distanţa dintre hunedoreni şi ocupanta locului secund, CS Oşorhei, s-a redus la şapte puncte. Unirea Dej a ratat şansa de a ierna pe podium, după ce a obţinut doar o remiză în confruntarea cu Şoimii Pîncota de pe teren propriu. Echipa pregătită de Alin Minteuan a revenit de la 0-1, a condus cu 2-1, dar a primit gol în minutul 82. FCM Turda a reprezentat o pradă uşoară pentru una din echipele cu pretenţii ale seriei, Olimpia Satu Mare, iar Sănătatea Cluj a pus capăt unei serii de trei înfrîngeri la rînd şi a învins penultima clasată Plimob Sighetu Marmaţiei. Aceasta din urmă a contabilizat a şaptea înfrîngere consecutivă.

SeSo Cîmpia Turzii a rezolvat în primele 20 de minute problema învingătoarei în disputa cu Naţional Sebiş, aceasta din urmă lipsită de aportul mai multor jucători de bază şi îi amintim în acest sens pe Berar, Riviş, Cornea şi Capătă. Colac peste pupăză, Roland Nagy, antrenorul principal al oaspeţilor, s-a văzut nevoit să apeleze al treilea portar, în persoana neexperimentatului Lazea, care în ciuda acestui aspect s-a descurcat mai mult decît bine. Imbuzan a deschis scorul în minutul 10, iar Moteţ a mărit avantajul gazdelor după alte zece minute. Imbuzan a „recidivat” în minutul 52, onoarea oaspeţilor fiind salvată de Botiş, cu largul concurs al lui Popa.