Liga 3 – etapa 12: Antidot împotriva „viruşilor verzi”

FC Hunedoara 2-0 Sănătatea Cluj

• Sănătatea a contabilizat a treia înfrîngere consecutivă şi a pierdut contactul cu plutonul fruntaş, dar poate încheia turul cu un rezultat pozitiv, avînd în vedere că va evolua pe teren propriu împotriva penultimei clasate Plimob Sighetu Marmaţiei

În ultimul meci al etapei a 12-a din Seria a 5-a, liderul FC Hunedoara şi-a valorificat fără probleme avantajul terenului propriu în faţa Sănătăţii Cluj, de care a dispus mult mai clar decît o arată scorul, 2-0. Gazdele şi-au luat rolul în serios încă de la început şi au deschis scorul în minutul 13, prin Robert Cristian, care a finalizat cu o lovitură de cap centrarea lui Făgărăşanu. Nicula a stabilit scorul final la patru minute după pauză, cu un şut plasat. Să mai scriem că gazdele au mai avut o bară în minutul 39, prin Roiu, iar Lintaru, scăpat singur cu portarul clujenilor în minutul 89, a trimis pe lîngă poartă o minge pe care scria 3-0.

Într-o altă partidă, SeSo Cîmpia Turzii a revenit de la 0-2 în faţa echipei Şoimii Pîncota, dar a trebuit să se recunoască învinsă în final, după golul marcat de Alin Mihai în minutul 82. Este a doua victorie consecutivă a elevilor antrenaţi de Dan Cuedan, care acum două etape au reuşit să încurce liderul FC Hunedoara.