Liga 1 – etapa 5. “U” şi CFR se află în top 5

• Dacă feroviarii lui Jorge Costa vor avea parte de un program infernal în următoarele trei etape, cu meciuri împotriva echipelor Oţelul, FC Vaslui şi Rapid, studenţii lui Ionuţ Badea pot acumula puncte la greu, avînd un culoar favorabil •

Cele două echipe clujene sînt vecine de clasament şi în acest moment ocupă poziţii ce asigură prezenţa în Europa League, dar campionatul abia a început. Studenţii lui Ionuţ Badea au reuşit să nu piardă la Ploieşti, în faţa unei echipe care în acest sezon a bătut Steaua cu 2-1.

Punctul obţinut de Niculescu şi compania este chiar preţios dacă ţinem cont de faptul că Universitatea a jucat o repriză întreagă în inferioritate numerică, după eliminarea lui Boştină din minutul 45. CFR a reuşit să treacă peste eşecurile neaşteptate cu Gaz Metan Mediaş şi Pandurii Tg. Jiu, şi a cîştigat confruntarea cu Sportul Studenţesc, însă nu fără emoţii, deşi scorul, 6-1, nu lasă să se întrevadă acest lucru.

Bucureştenii au condus cu 1-0, iar din minutul 28 au rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Tîrnăcop. Feroviarii le-au scos peri albi fanilor în prima repriză, dar s-au dezlănţuit în cea de-a doua, cînd au marcat la foc automat, de cinci ori.

Victoria cu Sportul nu limpezeşte apele la CFR, care în următoarele trei etape are parte de un program infernal, urmînd să întîlnească Oţelul Galaţi, FC Vaslui şi Rapid Bucureşti. Îmbucurător pentru Jorge Costa este faptul că acesta îl va putea utiliza pe atacantul Weldon, care pînă acum a fost spectator de lux la partidele clujenilor. Să mai scriem că învingînd pe Gaz Metan cu 4-2 în epilogul etapei a 5-a, nou-promovata CS Mioveni a obţinut prima victorie din acest sezon, echipa pregătită de Ilie Stan predînd ultimul loc în clasament unei alte nou-promovate, Concordia Chiajna, rămasă singura grupare din Liga 1 care nu a gustat încă din cupa succesului.

Clasament
1. Dinamo    5    5    0    0    12-1    15    (+ 6)
2. Rapid    5    4    0    1    8-3    12    (+ 6)
3. Steaua    5    3    1    1    10-4    10    (+ 1)
4. “U” Cluj    5    3    1    1    7-4    10    (+ 4)
5. CFR Cluj    5    3    0    2    10-5    9    (0)
6. Pandurii    5    2    2    1    5-4    8    (+ 2)
—————————————————————————————————————
7. Petrolul    5    2    1    2    6-5    7    (+ 1)
8. Oţelul    5    2    1    2    5-4    7    (+ 1)
9. FC Vaslui    5    2    1    2    6-6    7    (+ 1)
10. Astra    5    2    1    2    3-4    7    (- 2)
11. Braşov    5    2    0    3    5-6    6    (- 3)
12. Voinţa    5    1    3    1    3-5    6    (- 3)
13. Gaz        5    2    0    3    8-11    6    (0)
14. Ceahlăul    5    1    2    2    5-7    5    (- 4)
15. Tg. Mureş    5    1    1    3    3-6    4    (- 2)
16. Sportul    5    1    1    3    4-11    4    (- 2)
17. Mioveni    5    1    0    4    4-10    3    (- 6)
18. Concordia    5    0    1    4    1-9    1    (- 8)