Gaz de trei puncte

Gaz Metan Mediaş 2-5 Universitatea Cluj
• „U” şi-a trecut în cont cea mai clară victorie din acest sezon, iar Adrian Cristea primul hat-trick din carieră

Jucătorii pregătiţi de Ionuţ Badea au uitat care este gustul înfrîngerii. Cristea şi compania
n-au mai pierdut din etapa a treia, de la acel 1-2 cu Steaua, în continuare la Ploieşti. 3-2 cu Petrolul, 0-0 cu Astra Ploieşti,
1-1 cu Concordia Chiajna, 1-1 cu FCM Tg. Mureş, 1-0 cu Ceahlăul Pt. Neamţ şi 5-2 cu Gaz Metan Mediaş sînt ultimele şase rezultate ale „studenţilor”, care ţin aproape de podiumul clasamentului. Şi Universitatea îşi mai poate face rost de puncte bune în următoarele două etape, în care întîlneşte pe FC Braşov (16 octombrie, primul meci pe „Cluj Arena”) şi Pandurii Tg. Jiu. Ne-am convins încă o dată de inconstanţa celor de la Gaz Metan Mediaş, care nu izbutesc să lege două victorii. După acel halucinant 3-0 cu Steaua din etapa a 6-a, toată lumea a crezut că Mediaşul va intra în lupta pentru poziţiile fruntaşe ale clasamentului, dar nimic mai fals. Pe principiul una caldă, alta rece, Gazul a pierdut cu Astra, a bătut pe FCM Tg. Mureş şi a făcut-o lată de tot cu Universitatea Cluj şi nu oriunde, ci pe teren propriu. Gazul a mai luat cinci „boabe” în acest sezon pe teren propriu, de la Dinamo, în etapa doua şi are cea mai slabă defensivă din întreg campionatul, cu 19 goluri primite. La acest capitol stă mai bine chiar şi ultima clasată, Concordia Chiajna, care a luat 13. În fine, eroul victoriei de la Mediaş a fost Adrian Cristea, autorul unui hat-trick, primul din cariera „Prinţului”. „U” a rezolvat problema învingătoarei după doar 18 minute, de coşmar pentru gazde, care au scos de trei ori mingea din poarta nefericitului Pleşca. Abia aşezaţi în ghete, elevii lui Cristi Pustai s-au văzut conduşi pe tabelă, după golul fulger marcat de Cristea, care a finalizat o acţiune personală semnată Tony. Lucrurile au mers din ce în ce mai bine pentru clujeni, care au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri, 3-1. Cristea a „recidivat” în minutul 12, Marinescu a marcat şase minute mai tîrziu pentru un scor de neprezentare şi tot „U” a marcat şi al patrulea gol, dar în proprie poartă, ghinionistul fiind argentinianul Elias Bazzi. Repriza secundă s-a derulat după acelaşi scenariu, cu „U” la conducerea ostilităţilor. Tony şi acelaşi Cristea au punctat în minutele 63 şi 74, pentru un neverosimil 5-1, scorul final, 2-5, fiind stabilit de Hoban în prelungiri.
Stadion: „Gaz Metan”
Au marcat: Bazzi 33 (autogol), Hoban 90+1 – Ad. Cristea 4, 12, 74, Marinescu 18, Tony 63
Avertismente: Bawab 59
A arbitrat: Cristian Balaj (Baia Mare)
Omul meciului: Adrian Cristea
Gaz Metan: Pleşca – Vukadinovic, Markovic, Lazăr, Trtovac (26 Pîrvulescu) – C. Petre, Breeveld (87 Zaharia), Todea (45 Frăsinescu), Hoban – Bawab, Cr. Bud. Antrenor: Cristian Pustai
„U” Cluj: Popa – Achim, Szukala, Abrudan, Grecu – Păcurar (66 Boştină), Bazzi, Marinescu – Cojocnean, Tony (77 Cl. Niculescu), Ad. Cristea (85 Gicu Grozav). Antrenor: Ionuţ Badea