Game, set şi meci: CFR 1907 Cluj 6-1 Sportul Studenţesc

În ciuda scorului, meciul nu a fost la discreţia clujenilor, care au suferit în prima repriză •

• Deşi a acuzat absenţa lui Tibi Bălan, Sportul a condus cu 1-0, dar filmul s-a rupt pentru bucureşteni din minutul 38, cînd autorul golului, Tîrnăcop, a fost eliminat pentru un fault grosolan la portughezul Ricardo Cadu •

„Baţi sau pleci” a fost ultimatumul primit de antrenorul Jorge Costa înainte de meciul cu Sportul Studenţesc. Înfrîngerile cu Gaz Metan Mediaş şi Pandurii Tg. Jiu, ambele cu acelaşi scor (0-2) i-au scos din minţi pe şefii CFR-ului, care mizau pe 15 puncte în primele cinci etape. Dar se vede treaba că socoteala de-acasă nu s-a potrivit cu cea din tîrg şi în loc de maximum de puncte, feroviarii au 9.

Aşadar, Jorge Costa a jucat contra Sportului cu sabia lui Damocles deasupra capului. Inexistent pînă acum, grecul Pantelis Kapetanos a fost lăsat pe banca de rezerve, Costa preferîndu-l pe Cristi Bud, alături de senegalezul Modou Sougou în avanposturi.

Supăraţi pe rezultatele din ultima vreme, fanii CFR-ului au preferat să vadă meciul la televizor, din fotoliul de-acasă, eventual în compania unei beri. Tribunele arenei din Gruia au fost aproape goale la partida cu Sportul, un lucru obişnuit pentru oaspeţi, care nu umplu stadionul din Regie decît la meciurile cu Steaua, Dinamo şi Rapid. Cele două combatante nu s-au omorît cu firea în prima jumătate de oră, prudenţa fiind cuvîntul de ordine atît în tabăra amfitrionilor, cît şi în cea a oaspeţilor.

Nu e greu de ghicit că puţinii spectatori prezenţi la meci şi-au pierdut răbdarea, dar golul lui Tîrnăcop a destins atmosfera şi le-a înnodat picioarele ceferiştilor, care n-au mai fost în stare să lege trei pase darmite să-şi creeze situaţii de  gol. Colac peste pupăză, Sportul a fost aproape de o nouă lovitură de…tîrnăcop, în minutul 33. Pe margine, Costa s-a făcut mic, iar la tribuna oficială, Mureşan mai avea puţin şi scotea flăcări pe nas.

CFR a egalat din nimic, în minutul 37, prin Sougou,  pentru ca la faza imediat următoare, Sportul să rămînă în inferioriate numerică, Tîrnăcop, eroul studenţilor pînă atunci, fiind eliminat pentru un fault primitiv la Cadu. Nu ştim ce s-a întîmplat în pauza partidei şi ce discuţii au fost la vestiar, dar Costa a făcut rapid două schimbări, Panin şi De Zerbi înlocuindu-i pe Lionn şi Nicoară. Replica lui Mulţescu a venit imediat, Nicola fiind schimbat cu Lazăr. Mitanul secund s-a jucat la o singură poartă, cea a Sportului, perforată de cinci ori. Nici n-a intrat bine pe teren şi De Zerbi i-a pasat decisiv lui Gabi Mureşan la golul de 2-1. Bucureştenii n-au apucat să schimbe trei pase că s-a făcut 3-1, după reuşita lui Renan Garcia. A urmat o pauză de 15 minute în jocul gazdelor, care au redus turaţia motoarelor, permiţînd astfel Sportului să le încalce jumătatea de teren, dar atît şi nimic mai mult.

Desprins din alt film, Bud a fost schimbat cu Pantelis Kapetanos în minutul 66. Elenul a răsplătit încrederea acordată de tehnicianul portughez cu ultimul gol, înscris în prelungiri. De Zerbi şi Rafa Bastos şi-au trecut şi ei numele pe lista marcatorilor, în minutele 69 şi 87.