Cupa României: Sănătatea Cluj s-a calificat (după patru ani) în „16”-imi

• „Viruşii verzi” au mai fost în această fază a competiţiei în 2007 şi au eliminat UTA Arad, dar s-au oprit în „optimi”, fiind învinşi de Dinamo într-un meci disputat la Cluj, pe stadionul din Gruia

Învingînd cu 5-1 pe Arieşul Turda în faza a cincea a Cupei României la fotbal, Sănătatea Cluj s-a calificat în „16”-imile competiţiei, fază în care vor intra şi echipele din Liga 1. Interesat mult mai mult de campionat, unde echipa sa nu a obţinut decît un punct în trei etape, după 1-1 cu FC Baia Mare, Florin Fabian, antrenorul principal al turdenilor, a folosit juniorii în meciul cu „viruşii verzi”.  Acest lucru s-a reflectat în scorul final, 5-1 pentru Sănătatea, care a rezolvat problema învingătoarei după primele 45 de minute, pe care le-a încheiat cu un avantaj de trei goluri. Hoca a deschis scorul în minutul 10, iar Ghiorma (fostul jucător al CFR-ului) a mărit avantajul clujenilor în minutul 28, pentru ca scorul pauzei să fie stabilit de Gaspar. Repriza secundă s-a derulat după acelaşi scenariu, cu echipa gazdă dictînd ritmul după bunul plac. Sănătatea a cîştigat şi repriza a doua, dar cu 2-1. Pop şi Sărmăşan au ridicat scorul la un neverosimil 5-0, onoarea învinşilor fiind salvată în prelungiri de Petruş.

Arieşul: Ilea – Mărcinean (71 Petruş), Soporan, Apă, Oros – Koszta, V. Rus, Pall – Ceava (76 Ilea), Jişa, David (81 Fister).
Sănătatea: Pîglişan – Hoca (46 Trif), Soş, Sărmăşan, Kiss (71 C. Rus) – Albu, Simioancă, Ghiorma, Nicula – Gaspar, Rus.