CFR de oţel

Oţelul Galaţi 0-4 CFR 1907 Cluj

• Zece goluri a marcat echipa portughezului Jorge Costa în ultimele două partide, din care şase Sportului Studenţesc

Apetit de gol fantastic manifestat de echipa clujeană, care în ultimele două etape a marcat de zece ori, de şase în poarta Sportului Studenţesc şi de patru în cea a campioanei en titre, Oţelul Galaţi. Aceasta din urmă nu se simte deloc bine şi urmează debutul în cea mai importantă competiţie inter-cluburi, Champions League. CFR a început perfect seria infernală, cu meciuri în compania echipelor Oţelul, FC Vaslui şi Rapid Bucureşti, umilind campioana la zi din Liga 1. Scorul, 4-0, spune multe despre cum au evoluat ostilităţile în acest meci, dominat da capo al fine de feroviari, care, nu e mai puţin adevărat, au evoluat în superioritate numerică din minutul 32, după ce Silviu Ilie l-a băgat în spital pe Ronny. Acesta din urmă a deschis scorul în minutul 1, gol care le-a turnat plumb în ghetele amfitrionilor, care şi-au pierdut cumpătul şi au rămas devreme cu un om în minus. Repriza secundă s-a jucat într-o singură direcţie, CFR dictînd ritmul după bunul plac. Bastos a mărit avantajul oaspeţilor în minutul 56, finalizînd o pasă primită de la Gabi Mureşan, iar Weldon a ucis meciul în minutul 75.

Au debutat Beto şi Weldon

Nici nu s-a uscat bine cerneala de pe contractul cu CFR şi portughezul Beto a şi debutat la CFR, el apărînd buturile clujenilor din primul minut al derby-ului cu Oţelul Galaţi. Beto este cel mai bine plătit portar din fotbalul românesc, fiind remunerat cu 30.000 de euro pe lună. A făcut parte din lotul Portugaliei pentru Campionatul Mondial din Africa de Sud şi a fost prima rezervă a lui Helton la FC Porto. Andres Villas Boas a vrut să-l ducă la Chelsea, dar s-a răzgîndit. După lungi aşteptări a debutat şi brazilianul Weldon, care pînă acum a fost doar spectator de lux la meciurile CFR-ului. Weldon a jucat 77 de minute, fiind schimbat cu grecul Pantelis Kapetanos, dar înainte de a părăsi terenul şi-a trecut numele pe lista marcatorilor.

Oţelul: Grahovac – Rîpă, Sîrghi, Costin, Ilie – Antal, Giurgiu, Filip (57 Pena), L. Buş (66 Frunză) – Ibeh, Paraschiv (35 Ljubinkovic).
Antrenor: Dorinel Munteanu
CFR 1907: Beto – Panin, Cadu, Nuno Diogo, Camora – Sougou, G. Mureşan, Renan Garcia, Ronny (36 Hora) – Bastos (71 Celestino), Weldon (77 Kapetanos).
Antrenor: Jorge Costa
Au marcat: Ronny (1), Bastos (56), Weldon (75), Hora (90 + 1)
Avertismente: Sîrghi, Filip – Mureşan
Eliminat: Silviu Ilie (32)

30 de lei, cel mai ieftin bilet la Steaua – Schalke

Mulţi sperau ca preţul celor mai ieftine bilete la super-meciul Steaua – Schalke 04 din Europa League, care se va juca joi, 15 septembrie, la Cluj, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, de la ora 22, să fie mai mic decît cel stabilit pentru „Naţional Arena”, de 30 de lei. Dar speranţele le-au fost năruite de Gigi Becali. Acesta din urmă a sperat că jucînd pe „Naţional Arena”, cu 50.000 de oameni în tribune, va face o mică avere din vînzarea de bilete. Decizia UEFA a de muta meciul la Cluj i-a stricat planurile latifundiarului din Pipera. Capacitatea arenei din Gruia este de numai 20.000 de locuri. Concret, pentru cel mai ieftin bilet la disputa din Gruia, doritorii vor trebui să scoată din buzunare 30 de lei, cu menţiunea că locurile sînt aferente peluzei 1. Pentru un loc la peluza 2, spectatorii mai pun 20 de lei în plus, iar pentru o vizionare hi-fi, la tribununele vip, 0, 1 şi 2 preţul biltelor începe de la 80 de lei şi se opreşte la 500 de lei. Trebuie avut în vedere că cel mai scump bilet pe „Naţional Arena” ar fi costat 7800 de lei (nu e nici o greşeală) !!!