Barcelona este supercampioana Europei

Asta dacă mai exista vreo îndoială. Concret, echipa pregătită de Pep Guardiola a cîştigat Supercupa Europei, după 2-0 cu FC Porto în finala (impropriu numită astfel, pentru că este vorba de un singur meci) disputată la Monaco, pe stadionul „Louis al 2-lea”. Golurile învingătorilor au fost marcate de Lionel Messi în minutul 40 şi Cesc Fabregas în minutul 88. Iată că nici nu s-a uscat bine cerneala de pe contractul lui Fabregas cu Barcelona şi fostul jucător al lui Arsenal a şi cîştigat deja două trofee, Supercupa Spaniei şi Supercupa Europei. Deşi a marcat primul gol şi a pasat decisiv la cel de-al doilea, argentinianul Messi nu a fost declarat MVP-ul partidei, în locul său fiind preferat Andres Iniesta. De notat că românul Cristian Săpunaru a fost integralist la FC Porto, echipă care a încheiat meciul în inferioritate numerică, Rolando şi Guarin fiind eliminaţi în minutele 85 şi 90, pentru două faulturi dure la Messi, respectiv Mascherano. Ultimul a scăpat ieftin în prima repriză, după o intrare similară la Hulk. De la Porto a lipsit uruguayan-ul Alvaro Pereira, aflat foarte aproape de un transfer în „Premier League”, la Chelsea Londra, unde ar urma să-l reîntîlnească pe antrenorul Villas Boas. Londonezii au înaintat pe adresa lui FC Porto a ofertă de 20 de milioane de euro pentru Alvaro Pereira, însă lusitanii tergiversează, sperînd să obţină mai mult. Pereira ar urma să-l înlocuiască la Chelsea pe Zhirkov, plecat la Anzhi. Roman Abramovic, patronul grupării de pe „Stamford Bridge”, a cheltuit deja 120 de milioane de euro pe transferuri. Apropiaţii rusului spun că acesta nu se opreşte aici, fiind gata să facă orice pentru a-şi împlini visul, cîştigarea Ligii Campionilor. Chelsea s-a aflat foarte aproape de a pune mîna pe trofeu, în 2008, cînd a pierdut, la penalty-uri, finala cu Manchester United de la Moscova. Terry a trimis penalty-ul decisiv în bară şi…trofeul pe „Old Trafford”.