Arsenal s-a apropiat de podium în Premier League

Arsenal Londra a dispus cu 5-2 în deplasare de Reading, în ultimul meci al etapei a 17-a din „Premier League”. În urmă cu două luni, cele două formaţii au oferit un meci halucinant, nerecomandat cardiacilor, în cadrul „optimilor” de finală ale Cupei Ligii Angliei. Reading a condus atunci cu 4-0, dar „tunarii” au reuşit un come-back de senzaţie şi s-au calificat mai departe după un 7-5 demn de un scenariu science-fiction. Spre deosebire de acel meci, cei care au avut un strat furibund au fost londonezii. Aceştia au deschis scorul relativ repede, în minutul 14, prin germanul Podolski, după care şi-a intrat în rol spaniolul Santi Cazorla, autorul unui hat-trick (32, 34, 60). Le Fondre şi Kebe au reaprins speranţa în tabăra gazdelor, cu două goluri marcate în cinci minute (66 şi 71), dar Theo Walcott a securizat succesul „tunarilor” în minutul 80. În urma acestei victorii, Arsenal a urcat pe cinci în clasament, depăşindu-le pe Norwich, West Bromwich Albion şi Everton. Londonezii acumulează 27 de puncte, cu două mai puţin decît ocupanta locului trei, Chelsea, care are şi un meci în minus, cel cu Southampton, amînat din cauza participării campioanei Europei la mondialul cluburilor. Primele două poziţii sînt ocupate de cele două grupări din Manchester, United şi City, care au 42, respectiv 36 de puncte. Arsenal îşi mai poate face rost de trei puncte în week-end, cînd joacă pe terenul codaşei Wigan Athletic, în vreme ce Reading are parte de o misiune imposibilă, jucînd pe terenul campioanei en titre Manchester City.