16 – imi nefaste pentru “U” Cluj şi CFR Cluj !

Dacă CFR a avut parte de un adversar incomod, Astra, cu şase partide fără înfrîngeri – mîna lui Marius Şumudică se vede şi mai ales se simte în evoluţiile jucătorilor – “U” Cluj a pornit din postura de mare favorită. O recomandau în faţa Astrei 2, multe, lot, antrenor, poziţie în clasamentul Ligii I, finanţare, finală în 2012 pe teren propriu, atu – uri importante. Mai mult, Cupa României era o prioritate pentru echipă şi antrenor, pe teren lucrurile stînd altfel.

“U” Cluj – (Matache – Unguruşan, Szilagy/cpt, Pele, Grecu – Balde – Grozav, Marinescu (67, Păcurar), Voican (63, Bazzi), Tony – Morar (63, Machado) a dezamăgit crunt. Fără un joc lucid şi eficient în fazele de construcţie, jucătorii clujeni au dat cu piciorul la propriu, primei de 300.000 de euro pusă în joc pentru adjudecarea trofeului. Şi cum ocaziile, puţine şi ele, se răzbună, Astra 2 a dat lovitura prin Budescu, în minutele de prelungire, 108, producînd una din marile surprize ale 16-imilor.

Astra – CFR Cluj 1 – 0 (0-0) şi Marius Şumudică rămîne neînvins de mai bine de o lună. Dacă prima repriză a fost echilibrată (ratări Fatai/min 2, Cosmin Matei/minutele 3 şi 38 pentru Astra; Gabi Mureşan/minutele 4 şi 24, Kapetanos/min 15 pentru CFR), a doua avea să aibă o cu totul şi cu totul altă faţă, mult mai dinamică, mai ales după reuşita gazdelor prin Fatai din minutul 46, gol de cascadorii rîsului şi plînsului…, cu Rada şi Mincă actori principali, buni pentru Razzies Awards 2011. Repriza a doua l-a evidenţiat pe Silviu Lung Jr, de trei ori salvator al porţii Astrei, De Zerbi (min 55) şi Ronny (minutele 73 şi 74) nereuşind golul care ar fi relansat partida.

După cum a jucat, CFR (Mincă – Panin (80, Peralta), Piccolo, Rada, Nicoară – De Zerbi, Kivuvu, Mureşan, E. Kone (67, Rui Pedro) – Kapetanos, Hora (67, Ronny) – nu a părut echipa care să-şi dorească Cupa. Ceva îmi spune că forţele sînt păstrate pentru un loc cît mai bun la fine de campionat, dovadă şi mulţii înlocuitori ‘aruncaţi’ în primul 11 de Jorge Costa. Un Jorge Costa calm şi liniştit, altul decît vedem în partidele din campionat. Adevărul este că partidele din campionat au o altă miză, înţelegem acest lucru. Înţelegem multe, nu ne mai miră nimic. Nici chiar acest 1-0 pentru Astra.