„U” a bătut Bihorul într-un meci amical

• Ionuţ Badea i-a testat pe senegalezul Pape Diouf şi brazilianul Tulio, ultimul fiind legitimat la echipa secundă a „Şepcilor Roşii”

La o zi după victoria CFR-ului cu FCM Tg. Mureş, scor 3-0 într-un meci amical disputat pe terenul CUG, Universitatea Cluj s-a impus, sîmbătă, tot într-o partidă de verificare, în faţa celor de la FC Bihor cu 2-0. „Studenţii” pregătiţi de Ionuţ Badea au profitat de întreruperea campionatului, cauzată de cele două meciuri ale naţionalei României cu Luxemburg şi Franţa din preliminariile Campionatului European din 2012. De partea cealaltă, bihorenii nu au jucat nici ei în liga secundă, meciul cu Gaz Metan CFR Craiova fiind reprogramat pentru data de 14 septembrie. În fine, golurile lui „U” din partida de sîmbătă au fost marcate de Marinescu şi Adrian Cristea, în minutele 49 şi 65. Ionuţ Badea a început meciul de pe terenul de la Clujana în formula: Matache – Achim, Abrudan, Szilagyi, Grecu – Păcurar, Boştină, Tulio – Machado, Voican, Morar. Boştină a jucat doar 25 de minute, el fiind schimbat cu argentinianul Elias Bazzi. În repriza secundă au mai jucat: Marius Popa, Szukala, Niculescu, Mendy, Nasser Menassel, Steven Pele, Unguruşan, Adrian Cristea şi Pape Diouf, ultimul aflat în probe. De asemenea, Ionuţ Badea a ţinut să-l vadă la lucru pe brazilianul Tulio, care a semnat la mijlocul săptămînii trecute un contract cu echipa secundă a „Şepcilor Roşii”. Gicu Grozav este singurul fotbalist pe care nu s-a putut baza Ionuţ Badea, acesta fiind convocat la naţionala de tineret a României. „U” va întîlni în etapa a 6-a din Liga 1 nou-promovata Concordia Chiajna, meci în care Badea nu va putea conta pe serviciile lui Gabriel Boştină, suspendat. Dealtfel, mijlocaşul clujenilor a primit două etape de suspendare din partea Comisiei de Disciplină din cadrul LPF, după cartonaşul roşu primit în finalul primei reprize a meciului cu Astra Ploieşti din deplasare, încheiat 0-0. Concret, Boştină va fi spectator de lux şi la confruntarea cu FCM Tg. Mureş.