”U” Cluj a pierdut la Miercurea Ciuc

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc a învins-o pe FC Universitatea Cluj (foto arhivă) cu scorul de 3-1 (0-1), luni, pe teren propriu, într-un meci din etapa a şasea a Ligii a II-a de fotbal.

Universitatea Cluj a evoluat bine în prima repriză şi a deschis scorul prin portughezul Sergio Ribeiro (minutul 25), dar în repriza secundă ciucanii au făcut un joc excelent, marcând de trei ori, prin tânărul Marius Barabas (minutul 48), marocanul Soufiane Jebari (minutul 62) şi maghiarul Richard Jelena (85), toate din pasele slovacului Peter Gal-Andrezly (fost jucător al echipei Sepsi OSK Sfântu Gheorghe). Csikszereda a obţinut primele sale puncte în acest sezon, în timp ce ”U” a suferit al doilea eşec din campionat. După această înfrângere ”U” Cluj a ajuns pe locul 5, pe care îl va păstra indifereentde rezulltatul meciului de marți. Universitarii au patru victorii și o înfrângere în acest campionat, și a jucat la Miercurea Ciuc după meciul din Cupa României, pierdut c 1-2 pe terenul echipei CA Oradea, din Liga a III-a.

FK Csikszereda a jucat în componența: Gyenge – R. Takacs, Kelemen, Vereguț (Bărăbaș 46′), Bor – Csuros (cpt.), L. Kovacs – Gal-Andrezly, Jebari (Szondi 90+4′), Schieb (P. Ivanovici 62′) – Jelena (Bara 89′). Antrenor: Valentin Suciu

”U” Cluj a aliniat formația: Gorcea – Gîț, Gugu (cpt.), Vomir, Mitrea – Ribeiro (Alb. Voinea 80′), Dican (Balgiu 63′) – M. Ciobanu (Hofman 66′), Haită, Blejdea (Nic. Pîrvulescu 66′) – Boiciuc. Antrenor: Erik Lincar

Arbitri: Rareș George Vidican (Satu Mare), Claudiu Şchiopeţ (Braşov) și Radu Despa (Baia Mare).

În această etapă au mai fost înregistrate următoarele rezultate. Sâmbătă: Dunărea Călăraşi – AFC Unirea Constanţa (1-1), Dacia Unirea Brăila – CS Concordia Chiajna (0-2), Ripensia Timişoara – AFC Astra Giurgiu (2-1) , CSC Şelimbăr – FC Braşov (2-1), FC Metaloglobus Bucureşti – Politehnica Timişoara (4-1), FC Unirea Dej – CSA Steaua (2-1) – marea surpriză a etapei. Duminică: Unirea Slobozia – Petrolul Ploieşti (0-2), ACSM Politehnica Iaşi – AS FC Buzău 0-1). Marţi are loc ultimul meci al etapei, ACS Viitorul Târgu Jiu – FC Hermannstadt.