Potaissa Turda, învinsă de CSM Focșani

Penultimul meci al etapei a patra din primul eșalon masculin s-a disputat miercuri seară, la Focșani, între două echipe ce vor reprezenta România în Cupa EHF în acest sezon, CSM din localitate și Potaissa Turda. Vrâncenii și-au confirmat debutul excelent de stagiune, reușind să se impună la limită, 24-23, după un joc extrem de aspru, în care s-au dictat nu mai puțin de 17 eliminări, 9 la Focșani și 8 la Turda. Gazdele au obținut o victorie meritată, conducând în permanență după primul sfert de oră, dar golul victoriei a venit în ultimele secunde, după o pătrundere spectaculoasă a bosniacului Sașa Marijanac. Altfel, CSM Focșani a avut doi portari în zi de grație, Marocico în prima repriză și Cloșcă în cea de-a doua, dar și un coordonator foarte inspirat în repriza secundă, tânărul Andrei Drăgan, după cum menționează site-ul handbalmania.ro.  Focșaniul a obținut astfel a patra victorie consecutivă, în timp ce vicecampioana Potaissa Turda a înregistrat al doilea eșec la rând. Dumitru și Thalmaier, ambii cu câte cinci goluri, au fost principalii marcatori ai învinșilor.