Simone Tempestini a avut ghinion în Raliul Portugaliei

La o săptămână după ce a devenit matematic campion național absolut pentru a șasea oară în carieră la numai 27 de ani, clujeanul Simone Tempestini a luat startul în etapa din Campionatul European de Raliuri din Portugalia, unde au fost prezente majoritatea numelor grele din motorsportul european.

Clujeanul Simone Tempestini, campionul național absolut de raliuri, a luat startul, la finele săptămânii trecute, în antepenultima etapă din Campionatul European de Raliuri, care a avut loc în Portugalia. Simone Tempestini a luat startul alături de copilotul Sergiu Itu, la volanul modelului Skoda Fabia R5. Rally Serras de Fafe e Felgueiras 2021 a avut la start 67 de echipaje, iar printre piloții înscriși se numără consacrații Andreas Mikkelsen, Alexey Lukyanuk, Norbert Herczig, Dani Sordo și Yoann Bonato. Etapa s-a desfășurat exclusiv pe macadam pe o lungime de aproape 200 de kilometri. În 2017, Simone Tempestini a obținut pe macadmul din Portugalia primul său podium la WRC2. La ediția din acest an, Tempestini și Itu au câștigat o probă specială, dar au fost nevoiți să abandoneze. Senhora da Fé (18 km), a fost adjudecată de Tempestini, care a fost mai rapid cu 1,6 secunde atât față de Mikkelsen, cât și de rusul Alexey Lukyanuk. Este a doua oară probă specială câștigată de Simone Tempestini în FIA ERC după reușita de la Rally di Roma Capitale. La finalul celei de-a șasea probe speciale, Simone Tempestini se afla pe locul 3 în clasamentul general, la doar 7,4 secunde de liderul Mikkelsen și la 1,6 secunde de Lukyanuk, însă bieleta de direcție a cedat, ceea ce a însemnat și finalul raliului pentru echipajul de la Napoca Rally Academy. Ploaia, noroiul si ceața i-au făcut pe mulți concurenți să declare că acest raliu este unul dintre cele mai dificile, condițiile meteo din Portugalia fiind deloc prielnice cursei.