Mitropolitul Ioan al Banatului: Va domina lumea cine va cîştiga marea bătălie culturală. Ea nu ia prizonieri, ci domină conştiinţe

Manifestările dedicate Zilei Naţionale a Culturii Române şi împlinirea a 165 de ani de la naşterea poetului naţional Mihai Eminescu au fost deschise joi, la Timişoara, de Filiala locală a Academiei Române, eveniment în cadrul căruia mitropolitul Banatului, ÎPS Ioan Selejan, a susţinut alocuţiunea cu tema „Cultura – candela neamului”, informează AGERPRES.

Înaltul prelat a afirmat că astăzi “sărbătorim mintea neamului nostru românesc”, deoarece cultura reprezintă mintea Ioan-Selejan-11unui popor, prin intermediul căreia se păstrează identitatea naţională.

“Astăzi, cultura română este supusă efectului globalizării şi, în loc să fie progres, mai mult asimilează curente şi idei din exterior. Am putea afirma că avem de-a face cu o agresiune culturală externă, care nu întotdeauna este şi de calitate şi nu promovează idei de o înaltă ţinută morală. Se pune întrebarea: pînă unde o cultură poate primi şi elemente din exteriorul său?’, a afirmat ÎPS Ioan al Banatului.

El a remarcat faptul că, dacă nu vom reactiva izvoarele culturii româneşti, riscăm să devenim doar “o populaţie care trăieşte într-o regiune din sud-estul Europei”, întrucît marile bătălii nu s-au dat pe cîmpurile de luptă, ci în conştiinţa unui om şi a unei naţiuni. “Astăzi suntem obişnuiţi să analizăm mai mult efectele şi acţiunile militare ale unor state împotriva altora, neglijînd faptul că bătăliile din spaţiul cultural au, de multe ori, pe termen mediu şi lung, efecte devastatoare asupra unei naţii, mai mari decît ale unei însîngerate bătălii. Va domina lumea cine va cîştiga marea bătălie culturală. Ea nu ia prizonieri, ci domină conştiinţe”, a adăugat ÎPS Ioan Selejan.

Preşedintele Filialei timişorene a Academiei Române, acad. Ioan Păun Otiman, a afirmat că, în fiecare an, acest panteon al culturii naţionale va marca Ziua Naţională a Culturii prin evenimente deosebite. “Timp de 40 de ani, România a avut o anumită sterililate culturală, care a continuat şi după Revoluţie, iar acum este nevoie să accelerăm fenomenul cultural. De modul în care o vom face va da socoteală fiecare dintre noi”, a spus Ioan Păun Otiman.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.