Fotbal / Liga 1, la finalul sezonului regulat

Argentinianul Juan Culio este principalul marcator al CFR-ului în sezonul regulat, cu 7 goluri

Odată cu meciul Concordia Chiajna – FC Voluntari, amânat pentru 24 de ore, din cauza timpului nefavorabil, şi câştigat de gazde cu 3-1, s-a încheiat oficial sezonul regulat al Ligii 1, ediţia 2017-2018. După cum bine se ştie, în play-off s-au calificat CFR Cluj, FCSB, CSU Craiova, Astra Giurgiu, Viitorul Constanţa şi CSMS Poli Iaşi, aceasta din urmă fiind revelaţia sezonului regulat, în vreme ce marea decepţie este Dinamo Bucureşti, care va juca în play-out, alături de FC Botoşani, Concordia Chiajna, FC Voluntari, Sepsi Sf. Gheorghe, Gaz Metan Mediaş, ACS Poli Timişoara şi Juventus Bucureşti. În play-off, echipele vor disputa zece etapei, iar în play-out 14, datorită numărului mai mare de echipe. Scorul sezonului regulat a fost 7-0, înregistrat de FCSB, în etapa a 15-a, în compania celor de la ACS Poli Timişoara. Şapte a fost şi numărul maxim de goluri marcate într-un singur meci. Gazdele au obţinut 79 de victorii, iar oaspeţii 56. Singura etapă în care oaspeţii n-au obţinut nici o victorie a fost a 22-a, iar runda cu cele mai multe succese ale vizitatorilor a fost a 9-a, cu patru. Numărul remizelor a fost de 42. Singura etapă fără egaluri a fost a 8-a. În 19 partide nu s-a marcat. CFR Cluj a avut cea mai bună linie de clasament atât la meciurile de pe teren propriu, cât şi la cele disputate în deplasare. Doar CFR şi FCSB nu au suferit înfrângeri pe teren propriu. Gaz Metan Mediaş şi Juventus Bucureşti nu au câştigat în deplasare. CFR Cluj n-a marcat foarte mult pe teren propriu, fiind doar a şasea într-un clasament neoficial, cu 18 goluri, prima fiind FCSB, cu 30 de goluri.

 

CFR Cluj, dezavantajată de înjumătăţirea punctelor

Jucător de bază în naţionala de tineret a României, Cristi Manea a câştigat şi încrederea lui Dan Petrescu, care l-a utilizat cel mai mult în sezonul regulat

Cum punctele obţinute în sezonul regulat se înjumătăţesc, potrivit regulamentului, neagreat de toate echipele, CFR Cluj duce în play-off 30 de puncte. De înjumătăţirea punctelor este dezavantajată echipa lui Dan Petrescu, care a încheiat sezonul regulat cu patru puncte mai mult decât FCSB şi cu opt peste CSU Craiova, dar în play-off va avea doar două, respectiv patru în faţa principalelor contracandidate la titlu. De asemenea, dacă între feroviari şi ocupanta locului 6, CSMS Iaşi, au fost 20 de puncte la finalul sezonului regulat, ecartul s-a redus la zece puncte la startul play-off-ului. În stagiunea precedentă, Viitorul Constanţa a devenit campioana României câştigând sezonul regulat şi abordând play-off-ul cu 26 de puncte.

 

 

Rezultatele complete ale ultimei etape

  • Concordia Chiajna – FC Voluntari 3-1
  • FCSB – Sepsi Sf. Gheorghe 2-0
  • Juventus Bucureşti – CFR 1907 Cluj 0-2
  • Astra Giurgiu – Dinamo Bucureşti 2-0
  • CSMS Iaşi – Viitorul Constanţa 0-1
  • FC Botoşani – Gaz Metan Mediaş 1-0
  • CSU Craiova – ACS Poli Timişoara 1-1

 

Clasamentul la finalul sezonului regulat*

  1. CFR Cluj 26      18      5        3        42-13          59
  2. FCSB 26      16      7        3        52-18          55
  3. Craiova 26      14      9        3        41-26          51
  4. FC Astra 26      12      8        6        38-27          44
  5. Viitorul 26      13      5        8        34-21          44
  6. CSMS Iaşi 26      11      6        9        34-31          39

––––––––––––––––––––––––––

  1. Botoşani 26      11      6        9        28-26          39
  2. Dinamo 26      11      6        9        39-31          39
  3. Concordia 26      8        4        14      36-37          28
  4. Voluntari 26      7        7        12      25-35          28
  5. ACS Poli 26      6        9        11      22-37          27
  6. Sepsi OKI 26      5        4        17      15-44          19
  7. Gaz Metan 26      2        10      14      14-39          16
  8. Juventus 26      1        8        17      12-47          11

*- echipele clasate pe locurile 1-6 joacă în play-off, iar formaţiile clasate pe locurile 7-14 în play-out.

 

Top 10 marcatori

  1. Harlem Gnohere (FCSB)                          – 12 goluri
  2. George Ţucudean (CFR Cluj) – 12
  3. Gustavo Vagenin (CSU Craiova) – 11
  4. Alex Ioniţă (CFR Cluj)                     – 11
  5. Paul Batin (Concordia Chiajna)      – 10
  6. Florin Tănase (FCSB)                          – 9
  7. Sergiu Balaure (Astra Giurgiu)              – 8
  8. Alexandru Băluţă (CSU Craiova) – 8
  9. Dennis Man (FCSB)                          – 8
  10. Mihai Roman (FC Botoşani)                – 8

 

Clasamentul înaintea play-off-ului*

  1. CFR 1907 Cluj – 30 puncte
  2. FCSB – 28
  3. CSU Craiova – 26
  4. Astra Giurgiu – 22
  5. Viitorul Constanţa – 22
  6. CSMS Poli Iaşi – 20

 

Clasamentul înaintea play-out-ului*

  1. FC Botoşani – 20 puncte
  2. Dinamo Bucureşti – 20
  3. Concordia Chiajna – 14
  4. FC Voluntari – 14
  5. Poli Timişoara – 14
  6. Sepsi Sf. Gheorghe – 10
  7. Gaz Metan Mediaş – 8
  8. Juventus Bucureşti – 6

*- potrivit regulamentului competiţiei, în play-off şi play-out, punctele obţinute în cele 26 de etape ale sezonului regulat se înjumătăţesc.

 

CFR Cluj şi statistica sezonului regulat

Ciprian Deac a fost cel mai bun pasator al CFR-ului în sezonul regulat şi al doilea la nivelul Ligii 1, după Constantin Budescu

CFR Cluj a avut 27 de jucători la dispoziţie în cele 26 de etape ale sezonului regulat, însă Dan Petrescu a folosit 25. Portarul croat Tomislav Duka şi fundaşul brazilian Gilvan, acesta din urmă transferat în pauza de iarnă, nu au evoluat nici un minut. Veteranii echipei sunt Ovidiu Hoban şi Cosmin Vâtcă, ambii având 35 de ani. La polul opus se află Ionuţ Costache, 19 ani. Cristian Manea este jucătorul de la CFR Cluj cu cele mai multe meciuri jucate în sezonul regulat, respectiv 25. El este urmat la acest capitol de Ciprian Deac, Ovidiu Hoban şi Paulo Vinicius, cu 24 de partide. Cel puţin 20 de jocuri au mai bifat Andrei Mureşan, Mario Camora, Juan Emanuel Culio şi Bilel Omrani. Cele 42 de goluri ale feroviarilor au fost marcate de 13 jucători, din care două de jucători transferaţi în pauza de iarnă: Alex Ioniţă şi George Ţucudean, care candidează în acest sezon la titlul de golgeter în Liga 1. Jucătorul CFR-ului cu cele mai multe goluri înscrise în sezonul regulat este Juan Emanuel Culio. Argentinianul a perforat de şapte ori porţile adverse, de şase ori de la punctul cu var. Bilel Omrani a înscris cinci goluri, iar câte patru au marcat Ibrahima Balde, Paulo Vinicius şi Ciprian Deac. 16 jucători au primit cartonaşe galbene, lider la secţiunea „indisciplinaţi” fiind Juan Culio, cu opt avertismente. Îl urmează Ciprian Deac şi Bilel Omrani, cu şapte, respectiv şase cartonaşe galbene încasate. În total, CFR Cluj a primit 47 de cartonaşe galbene, rezultând o medie de 1,8 avertismente pe meci. Feroviarii au încasat numai trei cartonaşe roşii, iar cei eliminaţi au fost Mario Camora, Juan Culio şi Bilel Omrani. Astra Giurgiu este echipa cu cele mai multe cartonaşe roşii în sezonul regulat, respectiv şase. La polul opus se află Gaz Metan Mediaş, care nu a suferit nici o eliminare. În total au fost acordate 50 de cartonaşe roşii, din care 28 gazdelor. Etapa cu cele mai multe eliminări a fost a 7-a, în care s-au acordat şase cartonaşe roşii. Patru echipe au avut câte doi eliminaţi în acelaşi meci: FC Voluntari (etapa a 4-a), CFR Cluj (etapa a 5-a), Concordia Chiajna (etapa a 9-a) şi CSMS Poli Iaşi (etapa a 19-a).

 

Trei deplasări consecutive în play-off

Programul play-off-ului nu pare să avantajeze echipa din Gruia, chiar dacă aceasta evoluează în primele două etape pe teren propriu, cu CSMS Poli Iaşi şi FCSB, aceasta din urmă principala contracandidată la titlu. Feroviarii vor avea la un moment dat trei deplasări consecutive, în etapele 5, 6 şi 7. Echipa lui Dan Petrescu începe şi termină play-off-ul pe teren propriu şi ar putea sărbători câştigarea celui de-al patrulea titlu din istorie în disputa cu Viitorul Constanţa.

 

 

Programul CFR-ului în play-off

Etapa 1 (3 martie):         CFR Cluj – CSMS Poli Iaşi

Etapa 2 (10 martie):       CFR Cluj – FCSB

Etapa 3 (17 martie):       CSU Craiova – CFR Cluj

Etapa 4 (31 martie):       CFR Cluj – Astra Giurgiu

Etapa 5 (7 aprilie):                  Viitorul Constanţa – CFR Cluj

Etapa 6 (14 aprilie):       CSMS Poli Iaşi – CFR Cluj

Etapa 7 (21 aprilie):       FCSB – CFR Cluj

Etapa 8 (28 aprilie):       CFR Cluj – CSU Craiova

Etapa 9 (5 mai):             Astra Giurgiu – CFR Cluj

Etapa 10 (12 mai):                  CFR Cluj – Viitorul Constanţa

 

Cristian FOCŞANU

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.