CFR Cluj pierde derby-ul cu Rapid, trădată de o apărare repetentă!

CFR Cluj a ratat șansa de a se apropia la trei puncte de liderul SuperLigii, pierzând derby-ul feroviarilor din România. Echipa din Gruia a dominat prima repriză a partidei, când a fost sancționată cu un penalty ușor acordat de arbitru și a reacționat repede prin reușita lui Ciprian Deac, după care s-a întrecut în ratări uriașe la poarta giuleștenilor. Juricic a reușit să reia în poartă în minutul 34, însă golul a fost anulat pentru un offside milimetric. Fața feroviarilor clujeni s-a schimbat însă în repriza secundă, una dominată de Rapid care a mai înscris de două ori, e drept și pe fondul unor greșeli mari în defensiva din care doar portarul Sava a primit notă de trecere.

Rapid: Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Albu, Emmers – Funsho, Ioniță II, Petrila – Rrahmani

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Ajeti, Kresic, Camora – Cvek, Tachtsidis, Deac – Bîrligea, Juricic, Avounou

Foștii feroviari clujeni Braun și Petrila sunt titulari la Rapid, în timp ce Deac și Juricic, în premieră în acest sezon, fac parte din primul 11 al CFR-ului, care nu va fi condusă de pe margine de Andrea Mandorlini, suspendat pentru acest meci. Marius Milașco va ține locul antrenorului pe bancă. De asemenea, din echipa de start a echipei din Gruia lipsește Muhar, suspendat pentru acest meci.

Meciul începe cu Rapid în jumătatea CFR-ului. Penalty ușor acordat pentru Rapid, în min.3, la căderea lui Funsho, după un contact cu Cvek! GOL Rapid! RRAHMANI execută slab lovitura de la 11 m, în min.5, Sava respinge șutul acestuia, dar atacantul giuleștean urmărește mingea și o introduce în plasă! 1-0! Juricic trimite cu capul peste poarta lui Moldovan, în min.8. GOOOOOOOL CFR! DEAC restabilește egalitatea, în min.10, cu un șut dintr-o bucată pe colțul lung, după o centrare perfectă venită de pe partea stângă de la Camora! 1-1! Șut deviat a lui Juricic, în min.22, iar balonul ajunge în brațele portarului rapidist. Ocazie mare gol a lui Avounou, în min.26, dar de la margine se indică o poziție de offside a atacantului clujenilor. CFR domină jocul la mijlocul primei reprize. Juricic reia din cădere în plasă, în min.34, după o lovitură liberă executată de Deac și un balon deviat de Ajeti! Faza se verifică însă la VAR pentru un posibil offside! Golul CFR-ului a fost anulat! Uriașă ocazie de gol irosită de Bîrligea, în min.43, care nu găsește cadrul porții după ce l-a driblat pe Moldovan! Sava intervine salvator în fața lui Ioniță, în al doilea minut al prelungirilor. Petrila vede cartonașul galben după o simulare grosolană în careul clujenilor, în min.45+4. Pauză în Giulești.

Schimbare la CFR încă din startul reprizei secunde: a intrat Otele, în locul lui Juricic. Bună oportunitate de a marca pentru Bîrligea, în min.47, dar șutul acestuia a fost blocat la câțiva metri de poartă. Săpunaru reia puternic cu capul după un corner, în min.49, dar Bîrligea salvează din apropierea liniei porții! GOL Rapid! RRAHMANI înscrie cu toată opoziția lui Sava, în min.51, după o pătrundere în viteză printre fundații centrali ai CFR-ului! 2-1! Funsho ratează un nou gol pentru echipa sa, după o reluare peste poartă din apropierea porții, în min.54. Ajeti are o intervenție salvatoare în fața lui Rrahmani, în min.57! Rapid asediaza poarta lui Sava! Emmers șutează puternic din afara careului, dar mingea trece peste transversala porții, în min.59. Otele reia cu capul din mijlocul careului, în min.60, dar Moldovan reține. Sava iese din nou în evidență în min.61, la șutul aceluiași Rrahmani. Dublă schimbare la CFR, în min.62: au intrat Jefte și Krasniqi, care i-au înlocuit pe Deac și Bîrligea. Șut defectuos trimis de Otele, în min.66, din mijlocul careului. Schimbare la CFR, în min.70: iese Tachtsidis, intră Filip. GOL Rapid! PETRILA înscrie golul trei pentru giuleșteni, cu o reluare simplă cu capul din careul mic, în min.71! 3-1! Ultima schimbare la clujnei, în min.77: a ieșit Avounou, a intrat Luca Mihai. Krasniqi reia periculor din marginea careului, dîn min.77, dar Moldovan a fost atent și a reținut la rădăcina barei. Reluare spectaculoasă a nou intratului Mihai, în min.78, dar portarul Rapidului se opune din nou golului. Krasniqi ratează și el o bună șansă de gol, în min.80. Final de meci.

După înfrângerea suferită, CFR rămâne la șase puncte în spatele liderului din SuperLigă, FCSB, și va juca etapa viitoare cu FC U Craiova, pe teren propriu, în 1 octombrie. Până atunci, feroviarii vor juca în Cupa României joi, de la 18.30, la Alexandria.