Ana Bogdan, calificată dramatic în sferturi la Transylvania Open

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale turneului Transylvania Open (WTA 250), găzduit de BT Arena din Cluj-Napoca şi dotat cu premii totale de 259.303 dolari, joi seara, după ce a învins-o pe cehoaica Nikola Bartunkova cu 4-6, 7-6 (7/5), 7-5.

Ana Bogdan (30 ani, 73 WTA), a cincea favorită, a obţinut o victorie muncită în faţa tinerei de 17 ani, la capătul unui meci de trei ore şi 12 minute.

Românca a greşit destul de mult în faţa talentatei sale adversare, care ocupă doar locul 289 în lume, dar în cele din urmă experienţa a prevalat.

Ana Bogdan a început bine şi a condus cu 2-0 şi 3-1, dar Bartunkova (beneficiara unui wild card) a revenit de la 3-4, câştigând primul set cu 6-4. În actul secund, Ana Bogdan a avut 3-1, dar imediat a fost egalată, 3-3, iar diferenţa s-a făcut în tiebreak (7-5). În decisiv, românca a început cu break, iar apoi a avut minge de 2-0, dar a ratat-o. Ana Bogdan a reuşit să se desprindă, la 4-2, dar apoi a pierdut trei ghemuri la rând (4-5). Românca a egalat din nou şi a reuşit un break capital, încheind conturile la a treia minge de meci.

Ana Bogdan a încheiat cu 6 aşi şi 3 duble greşeli, în timp ce Bartunkova a avut 2 aşi a făcut 5 duble greşeli. Cifrele au fost apropiate, inclusiv la numărul total de puncte, 111-107.

Românca şi-a asigurat un cec de 6.417 dolari şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe spaniola de origine slovacă Rebeka Masarova (24 ani, 67 WTA), a patra favorită. Singura confruntare s-a încheiat cu victoria ibericei, în 2021, la US Open, în primul tur, cu 6-7 (9/11), 7-6 (7/2), 7-6 (11/9).

Anul trecut, Ana Bogdan a pierdut în primul tur la Transylvania Open.