„13” cu noroc pentru „U” BT Cluj

„U” Banca Transilvania Cluj-Napoca a confirmat calculele hârtiei în disputa dezechilibrată valoric cu Athletic Constanța, din cadrul turneului aflat în plină desfășurare la Voluntari, în Sala ce poartă numele fostei atlete de top Gabriela Szabo, și a obținut a 13-a victorie consecutivă în campionat. Baschetbaliștii antrenați de Mihai Silvășan și Dușko Vujosevic s-au impus cu 94-47.

Echipa clujeană s-a instalat repede la cârma încleștării, conducând cu 10-2 după nici trei minute de joc. În cele din urmă, studenții s-au desprins la 20-9 la finalul primului act. În sfertul secund, echipa condusă de Alexandru Olteanu a oferit o altă intensitate. Pe de altă parte, ardelenii nu s-au regăsit în atac, au pierdut mai multe posesii și au găsit totodată cu greu drumul spre coș. Așa se explică și avantajul subțire al „studenților” la pauză mare, de doar patru puncte, scor 35-31. În „sfertul” al treilea, Universitatea și-a impus ritmul cunoscut, iar Andrija Stipanovic a contribuit prin puncte de sub panou, pe când Patrick Richard și Marquis Wright au făcut șah-mat defensiva constănțenilor. Beneficiind de o diferență liniștitoare, Mihai Silvășan și-a permis pe final de meci să ofere credit și celor mai tineri dintre jucători. ”Au fost două reprize total opuse. În prima parte nu am avut atitudinea care trebuia. Era clar că suntem favoriți, dar nu am arătat acest lucru pe teren. Am revenit în repriza secundă cu o altă atitudine. Ne-am apărat mult mai bine, în sfertul trei am lăsat doar șase puncte. Mă bucur că nu s-a accidentat nimeni. Noi ne dorim să câștigăm fiecare meci. Nu este simplu, nu câștigăm o partidă doar prezentându-ne pe teren. Trebuie să fim concentrați, să avem mentalitatea potrivită la fiecare antrenament și apoi la fiecare meci”, a declarat Mihai Silvășan la finalul partidei. Universitateava juca în această aseară cu CSO Voluntari, nimeni alta decât deținătoarea Cupei României, trofeu pe care l-a câștigat săptămâna trecută tocmai la Cluj-Napoca. Meciul începe la ora 20:30.