Victorie pentru campioana României împotriva ultimei clasate în EuroCup

U-BT Cluj-Napoca a învins echipa poloneză Slask Wroclaw, cu scorul de 80-76 (20-13, 23-19, 14-21, 23-23), marţi seara, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, în Grupa B a competiţiei masculine de baschet EuroCup.

Campioana României s-a impus în faţa ultimei clasate la capătul unui meci mai echilibrat decât era de aşteptat.

”U” rămâne în cursa pentru primele două locuri, care asigură calificarea directă în sferturile de finală.

Clujenii au controlat prima jumătate a întâlnirii, dar sfertul al treilea a aparţinut oaspeţilor. ”U” s-a menţinut în avantaj în ultimul sfert, unul echilibrat, obţinând un succes preţios.

Andrija Stipanovic, cu 19 puncte, 4 recuperări, a fost MVP-ul gazdelor, din echipa antrenată de Mihai Silvăşan remarcându-se şi Patrick Richard, 12 p, 8 pase decisive, Adam Mokoka, 11 p, 5 rec.

De la oaspeţi s-au evidenţiat Dusan Miletic, cu 16 p, 8 rec, Andrii Voinalovici, 13 p, Daniel Golebiowski, 13 p, 3 rec, 4 pd.

U-BT Cluj-Napoca va juca şi următorul meci tot acasă, pe 19 decembrie, cu francezii de la Mincidelice JL Bourg-en-Bresse.

Clasamentul înaintea celorlalte meciuri din grupă:
1. Dreamland Gran Canaria 10 victorii – 0 înfrângeri
2. Mincidelice JL Bourg-en-Bresse 8-2
3. U-BT Cluj-Napoca 8-3
4. ratiopharm Ulm 7-3
5. 7bet-Lietkabelis Panevezys 4-6
6. Buducnost VOLI Podgorica 4-6
7. Dolomiti Energia Trento 4-6
8. Aris Midea Salonic 3-7
9. Turk Telekom Ankara 2-8
10. Slask Wroclaw 1-10