Victorie mare pentru „U” Cluj în Ghencea

În ziua în care a celebrat 102 ani de la înființare, Universitatea Cluj, una din echipele de tradiție ale fotbalului românesc, s-a impus în Ghencea, după duelul cu Steaua București, scor 1-0. În ultimul meci pe teren propriu din acest sezon, echipa lui Erik Lincar va juca cu o fostă campioană a României, Astra Giurgiu. „U” Cluj va încheia anul pe loc de play-off.

Steaua București și Universitatea Cluj s-au întâlnit, marți seară, pe stadionul din Ghencea, în ultimul meci al etapei a 14-a din cadrul sezonului regulat al Ligii a 2-a. Steaua a început meciul în formula Bălbărău – D. Oroian, Walace, Beța, Ad. Ilie – Ad. Popa, Enceanu, Șt. Pacionel – Em. Pacionel, Buhăescu, Chipirliu. Universitatea Cluj a răspuns cu Gorcea – Alarcon, Gugu (cpt.), Dican, Mitrea, Balgiu, Ribeiro, Hofman, Haită, Nic. Pîrvulescu, Boiciuc. Meciul s-a jucat fără spectatori, dar suporterii Stelei au creat o coregrafie specială, la Tribuna a II-a: ”Pentru Steaua facem orice!” a fost mesajul scris de Outlaws, facțiune din Peluza Sud. Steaua a abordat acest meci după un succes obținut la Mediaș, cu FC Hermannstadt, scor 1-0, producând prima înfrângere echipei sibiene. Pe teren propriu, trupa lui Daniel Oprița nu a câștigat în ultimele două partide, remizând cu Astra (1-1) și Concordia Chiajna (0-0). În tot sezon, trupa ”militară” n-a pierdut acasă, având patru victorii (1-0 cu Csikszereda, 5-2 cu Brăila, 2-0 cu Ripensia și 3-0 cu Dunărea Călărași) și trei remize (0-0 cu Șelimbăr, 1-1 cu Astra și 0-0 cu Concordia). Daniel Oprița, antrenorul principal al bucureștenilor,a avut numai cuvinte de laudă la adresa Universității Cluj și a remarcat valoarea omologului său, Erik Lincar, pe care l-a analizat și îl consideră un ”principal” care știe să formeze echipe care să se lupte la promovare. Meciul din Ghencea a început cu o mare ocazie a clujenilor, iar Haită a luat la țintă transversala porții apărată de Bălbărău, cu un șut plasat, expediat de pe linia careului de 16 metri. Mingea trimisă cu mult efect de către decarul Universității l-a depășit pe Bălbărău. Acesta a reținut și șutul violent expediat de Pârvulescu. Steaua și-a făcut simțită prezența în ofensivă abia în minutul 28, când Beța a reluat cu capul puțin peste poartă. Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic demn de semnalat, cele două echipe optând pentru un joc de uzură, fără să-și assume riscuri inutile. Singurul gol al partidei a fost marcat în repriza secundă, de Hofman, în minutul 72. În urma acestei victorii, „U” Cluj acumulează 33 de puncte. Etapa viitoare, penultima a acestui an, Universitatea Cluj întâlnește, pe teren propriu, Astra Giurgiu. Partida se va juca pe 30 noiembrie, pentru ca în ultimul joc oficial din 2021 să se deplaseze la Ploiești, pentru disputa cu liderul clasamentului, Petrolul.