Victorie clujeană în Raliul Brașovului

Campionul naţional en titre, Simone Tempestini, a câştigat pentru a şaptea oară consecutiv Raliul Braşovului, Tess Rally Braşov, etapa a doua a Campionatului Naţional de Raliuri, desfășurat la finele săptămânii trecute.

La cea de-a 50-a ediţie a Raliului Braşovului, echipajul cluuean Simone Tempestini/Sergiu Itu (Skoda Fabia R5) a fost cronometrat cu timpul de 1 h 03 min 17 sec 5/10, după ce norvegienii Mads Ostberg/Torstein Eriksen (Citroen C3 Rally2), campionii mondiali WRC2 Pro, au abandonat în proba specială cu numărul şase, din postura de lideri. Pe locul secund s-a clasat un alt echipa clujean, Bogdan Marişca/Sebastian Itu (Ford Fiesta R5), la 01 min 31 sec 9/10, podiumul fiind completat de Sebastian Barbu/Bogdan Iancu (Skoda Fabia R5), la 01 min 39 sec 1/10. Pe patru s-a clasat echipajul Adrian Răspopa/Cosmin Diacu (Skoda Fabia R5), la 02 min 03 sec 9/10. Braşoveanul Dan Gârtofan (alături de Tudor Mârza, pe Skoda Fabia R5), deţinătorul recordului de prezenţe în cursa de la Braşov, cu 20 de participări, a ocupat locul 5, la 02 min 45 sec 9/10 de învingător. Nu mai puţin de 82 de echipaje s-au înscris la cea de-a 50-a ediţie a Raliului Braşovului. Etapa a treia a Campionatului Naţional va fi Raliul Bucovinei, pe 17 şi 18 aprilie.