Universitatea Cluj a ratat prezența în play-off-ul Ligii a 2-a

În ultimul meci din sezonul regulat, echipa antrenată de Costel Enache a fost fost învinsă, pe teren propriu, de Petrolul Ploiești, scor 1-2,rezultat în urma căruia ambele echipe vor evolua în play-out-ul Ligii a 2-a. Universitatea a ratat un penalty în debutul întâlnirii și tot în prima repriză a mai avut o bară. Cu o victorie în ultimele cinci etape, Universitatea Craiova 1948 a câștigat sezonul regulat. „U” a încheiat sezonul regulat pe locul 11.

„U” Cluj și Petrolul Ploiești s-au întâlnit, duminică, pe „Cluj Arena” în ultima etapă a sezonului regulat, miza fiind pentru ambele formații un loc în play-off-ul competiției. Dealtfel, toate meciurile din ultima etapă a sezonului regulat s-au jucat duminică, de la aceeași oră, respectiv 15. Farul Constanța a fost prima echipă care și-a încheiat evoluția, în condițiile în care în ultima etapă a stat, întrucât Turris Turnu Măgurele a stat. Farul a început etapa pe locul secund și a terminat-o pe 6, adică pe ultimul loc de play-off. Ca dealtfel și Universitatea Cluj, care nu a reușit să-și valorifice avantajul terenului propriu în disputa cu Petrolul Ploiești. Partida de pe „Cluj Arena” s-a terminat nedecis, scor 1-1, rezultat în urma căruia atât una, cât și cealaltă, formații cu ștate vechi pe prima scenă fotbalistică a țării, vor evolua în play-out. Primul gol al meciului a fost marcat de Pană, în minutul 55. Acesta a recuperat o minge la mijlocul terenului și a marcat spectaculos, cu un lob peste Muțiu, care n-a schițat nici un gest. „U” a egalat în minutul 73, prin Taub, care a marcat cu un șut de la aproximativ 12, la firul ierbii, mingea lovind în prealabil rădăcina barei. Petrolul a marcat golul victoriei în minutul 3 al prelungirilor.

Universitatea a început cu Muțiu – Dican, Luchin (cpt.), Telcean – Ribeiro, I. Filip, D. Acka, Taub – Meșter, Ogbu, Nic. Pârvulescu. Petrolul, antrenată de Octavian Grigore, care asigură interimatul după despărțirea de fostul international Viorel Moldovan, a răspuns cu R. Avram – Alb. Olaru, Meijers, Huja, Țicu – Mih. Constantinescu, Sil. Pană – Ekollo, Pol Roige, Vajushi – Buhăescu. Partida de la Cluj-Napoca a început cu cinci minute întârziere față de ora oficială, din cauza unor probleme tehnice. „U” a avut șansa deschiderii scorului devreme, după ce arbitrul Ionuț Coza a dictat penalty la un contact în careul ploieștenilor. Obținut de Ribeiro, penalty-ul a fost ratat de același jucător, care a șutat lamentabil, pe lângă poartă. Acesta s-ar fi putut revanșa în minutul 15, dar a luat la țintă transversala.

„U” a dominat copios prima repriză, și-a creat ocazii bune la poarta apărată de Avram, însă nu a modificat tabela de marcaj. În play-off vor juca Universitatea Craiova 1948, Dunărea Călărași, CS Mioveni, Rapid București, AFK Miercurea Ciuc și Farul Constanța.