Unirea Dej, campioană în amicale

Unirea Dej este pregătită pentru debutul în Liga a 2-a, ediția 2021/2022, respectiv pentru primul meci oficial, cel cu Unirea Slobozia, care va avea loc sâmbătă, 31 iulie, pe teren propriu. Formația antrenată de Dragoș Militaru a încheiat seria amicalelor cu un meci în compania celor de la Gloria 2018 Bistrița, de care a dispus cu 2-0, prin golurile marcate de Adi Pop și Andrei Pop. Primul a deschis scorul în minutul 51, iar cel de-al doilea a stabilit scorul final în minutul 82. Unirea Dej a început partida în formula: Răilean, Roș, Burdeț, Kereki, I. Rus, Ad. Pop, Cătinean, Meszaroș, Fl. Blaj, Al. Pop, Frăsineanu. Au mai jucat V. Bogdan, Manole, An. Pop, Chira, Cocian. Chiar înainte de meciul cu Gloria 2018 Bistrița, Unirea Dej a semnat cu Daniel Teodor Pop, un jucător în vârstă de 22 de ani, care ultima oară a evoluat la Gaz Metan Mediaș. De la reluarea pregătirilor, Unirea Dej a disputat șase partide amicale și le-a câștigat pe toate, marcând 20 de goluri și primind doar două. Dejenii au dispus de Lăpușul Tg. Lăpuș cu 5-0, Universitatea Cluj în două rânduri, cu 4-1 și 2-0, Unirea Ungheni cu 4-1, Sportul Șimleul Silvaniei cu 3-0 și Gloria 2018 Bistrița cu 2-0.