Un jucător al CFR-ului a adus calficarea României

Selecţionata Under 21 a României s-a calificat la Campionatul European de fotbal pentru tineret din 2021, după ce a terminat la egalitate cu Danemarca, 1-1 (0-0), marţi seară, pe Stadionul ”Ilie Oană” din Ploieşti, în ultimul meci din Grupa a 8-a a preliminariilor. Golul calificării a fost marcat de Valentin Costache, jucător legitimat la campioana României CFR 1907 Cluj.

Tricolorii au obţinut a doua calificare consecutivă la un turneu final de tineret, la precedenta ajungând până în semifinale, sub bagheta lui Mirel Rădoi, actualul selecționer al primei representative, care miercuri seară a susținut ultimul meci din Liga Națiunilor, întâlnind, în deplasare, la Belfast, Irlanda de Nord.

Calificarea micilor tricolori a fost obţinută cu emoţii, după ce danezii au deschis scorul prin Nikolai Laursen (50 – penalty), însă Valentin Costache, component al campioanei României CFR Cluj, a marcat în minutul 72 golul care a adus această remiză cu valoare de victorie, în urma căreia naționala antrenată de Adrian Mutu merge la turneul final ca a patra cea mai bună formaţie de pe locul doi în grupe.
România a dominat partida da capo al fine, dar a fost lipsită de claritate în faţa porţii adverse. Olaru (3) a trimis slab din centrul careului, fără emoţii pentru portarul danez. Marin (8) a reluat şi el modest cu capul, fără probleme pentru Christensen.
O primă mare ocazie a fost ratată de Costache (11), care a fost blocat de portar în situaţie de unu la unu, după care Măţan a cerut penalty la un duel la minge cu Victor Jensen. Măţan a irosit o ocazie uriaşă în minutul 24, când a reluat de la un metru, dar pe direcţia portarului, la centrarea lui Costache. În debutul reprizei secundă, Paşcanu l-a atacat imprudent pe Garamy, în marginea careului, iar arbitrul georgian a dictat penalty, pe care Laursen l-a transformat în gol, dezghețând tabela.

România a căutat cu disperare golul egalizator, dar lipsa de inspiraţie a lui Ianis Hagi, zbaterile în van ale lui Măţan şi Costache, încercările nereuşite ale lui Oalru sau Moruţan nu au adus pericol la poarta daneză. Danemarca a rămas în zece oameni în minutul 58, când Hausner a fost eliminat direct, în mod gratuit, pentru un fault la Măţan, pe care arbitrul l-a considerat în postură de ultim apărător. România a profitat de susperioritatea numerică și a egalat în minutul 72: Olaru a şutat destul de slab din afara careului, mingea a lovit bara şi a ricoşat în dreapta, Moruţan a recuperat dintr-o poziţie suspectă de ofsaid şi a centrat în faţa porţii, de unde Costache a trimis în plasă.

Cele două echipe au făcut antijoc în ultimul sfert de oră

Ultimul sfert de oră al partidei a fost o contra reclamă la adresa fotbalului, românii pasând la centrul terenului, mulţumiţi de rezultat, iar danezii, deja calificaţi şi în inferioritate numerică, satisfăcuţi la rândul lor că vor termina grupa neînvinşi. Au fost minute în şir în care mingea s-a plimbat de la un jucător la altul, fără nici un interes de a ataca poarta adverse, după cum nici danezii n-au fost interesați să recupere mingea.

De notat că selecţionerul Adrian Mutu, aflat la cea mai mare performanţă a carierei sale de antrenor, nu a putut conta pe aproape o întreagă echipă în acest meci, din diverse motive: Dennis Man, Florinel Coman, Virgil Ghiţă, Valentin Mihăilă, Andrei Chindriş, Andrei Ciobanu, Tudor Băluţă, Denis Drăguş, George Ganea și Adrian Petre. În clasamentul final al grupei, pe primul loc s-a clasat Danemarca, cu 26 puncte, urmată de România, cu 20 puncte, Ucraina, cu 16 puncte, Finlanda, cu 13 puncte, Irlanda de Nord, cu 9 puncte și Malta cu 1 punct.

Cele nouă câştigătoare ale grupelor preliminare şi cele mai bune cinci echipe clasate pe locul al doilea se alătură gazdelor Ungaria şi Slovenia la EURO 2021 de tineret. Meciurile din cele patru grupe ale turneului final se vor desfăşura între 24 şi 31 martie 2021. Echipele calificate mai departe din grupe, primele două clasate, vor lupta pentru titlul european în fazele eliminatorii programate în aceleaşi două ţări, Ungaria şi Slovenia, în perioada 31 mai-6 iunie 2021. La turneul final s-au mai calificat Rusia, Elveția, Olanda, Spania, Anglia, Franța, Italia, Portugalia, Cehia, Germania și Croația. Campioana continentală en titre la acest nivel este Spania, care are în palmares cinci titluri, la fel ca și Italia. Tragerea la sorți a grupelor este programată să aibă loc pe 10 decembrie, la Nyon (Elveția).

Valentin Costache: ”Sunt pur și simplu blocat, nu-mi vine să cred”

Internaţionalul român de tineret Valentin Costache (CFR Cluj) a declarat la finalul partidei cu Danemarca, scor 1-1, în urma căreia formaţia pregătită de Adrian Mutu a reuşit calificarea la Campionatul European de fotbal Under-21 din 2021, că nu îi vine să creadă că a reuşit să marcheze golul egalizator. „Nu îmi vine să cred nici acum, chiar mă gândeam înainte de meci că trebuie să mai marchez şi eu. Nu am mai făcut-o nici la club, să mai spăl şi eu din păcate, şi uite că a venit acest gol şi această calificare. Nu am cuvinte. Am zis că o să intre, o să intre şi până la urmă am reuşit să marchez. Eu sunt pur şi simplu blocat, nu îmi vine să cred. Când eram mic doar visam la asta. Am păstrat tricoul şi nu o să îl dau nimănui”, a declarat Costache. El speră ca la Campionatul European de anul viitor echipa naţională de tineret a României să egaleze performanţa de la ediţia trecută, când a atins faza semifinalelor.