Uioreanu: „PD şi UDMR au scos o lege pentru devalizarea arhivelor statului”

 Vicepreşedintle PNL, deputatul Horea Uioreanu, reclamă modul în care a fost modificată Legea Arhivelor, arătînd că schimbările făcute în actul normativ sînt în defavoarea cetăţenilor, în special a celor din Ardeal.

„Modificările aduse schimbă total fondul legii. Legea Arhivelor Statului – care, prin votul Puterii, a trecut săptămîna trecută de Camera Deputaţilor -, este o lege a devalizării arhivelor, prin amendamentele pe care Puterea le-a făcut. Asistăm la un troc între UDMR şi Partidul Democrat, probabil pentru funcţii şi pentru menţinerea la putere a acestei coaliţii”, a afirmat Uioreanu ieri, în cadrul unei conferinţe de presă, subliniind că modificările aduse legii îi vor pune pe cetăţenii din Ardeal în imposibilitatea de a-şi demonstra calitatea de proprietari.

„Se ştie bine că din punct de vedere juridic, ca să ţi se dea dreptate, trebuie să prezinţi originalul şi nu copiii. Or, practic, prin modificările făcute la Legea Arhivelor, manuscrise şi documente de mare importanţă se vor întoarce într-o zonă încă neclară juridic, iar statul în loc să deţină documentele originale – care au şi bază juridică – va rămîne doar cu nişte microfilme. Pentru noi, la nivelul Ardealului, este foarte important. Practic, atunci cînd vom avea nevoie de aceste acte – pentru succesiuni, sau pentru a ne dovedi moştenitori – vom fi obligaţi să apelăm nu la Arhivele statului, ci la episcopii sau la alte organizaţii obşteşti, ceea ce este ilegal”, a arătat Uioreanu ilegalitatea şi anomalia creată de modificările menţionate.

Totodată, parlamentarul liberal a precizat că nicăieri în lume arhivele nu sînt stocate la particulari sau la organizaţii obşteşti, ci sînt centralizate la nivelul instituţiilor statului. „Ceea ce se întîmplă acum este exact inversul normalului, se doreşte scoaterea acestor documente din patrimoiul statului şi atribuirea lor unor particulari, respectiv bisericilor. De la parohii, aceste documente au ajuns în posesia statului cum e normal, iar acum aceste documente se vor întoarec la biserici şi statul va rămîne în posesia unor microfilme”, a reclamat deputatul clujean.

Uioreanu a amintit că legea a fost atacată la Curtea Constituţională, precizînd că, în cazul unui răspuns nefavorabil parlamentarii USL se vor adresa şefului statului. „Am atacat-o la Curtea Constituţională şi dacă nu ni se va da dreptate ne vom adresa preşedintelui cu solicitarea de a nu promulga această lege, explicîndu-i că PD şi UDMR au scos o lege pentru devalizarea arhivelor statului, făcînd un troc – probabil pentru funcţii şi pentru menţinerea la putere a acestei coaliţii”, a punctat deputatul liberal.

Adriana STUPAR

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.