„U” Olimpia Cluj obține o nouă victorie la pas

„U” Olimpia Cluj-Napoca își continuă parcursul fără greșeală în actuala ediție a Ligii 1 de fotbal feminin, iar duminică a bifat a șase victorie consecutivă, respectiv a patra fără gol primit. „Olimpicele” au obșinut a doua victorie consecutivă în deplasare cu același scor, 4-0. De data aceasta, victima campioanei României a fost Banat Girls, echipa aflată în a doua jumătate a clasamentului, dar care și-a vândut scump pielea și a rezistat fără gol primit aproape o repriză, deși Mihaela Ciolacu a ratat două lovituri de la 11 metri, în minutele 6 și 18. Puțin a lipsit ca oaspetele să intre la pauză cu un rezultat de egalitate, însă Carmen Marcu a înscris în minutul 44. Adina Borodi a mărit avantajul Olimpiei în minutul 70, iar moldoveanca Carolina Țabur a marcat ultimele două goluri, în minutele 86 și 89. Olimpia a evoluat în formula Câmpean – Stamate, Bratu, Ficzay, Negrea- Ciolacu, Botojel, Mirea- Țabur, Marcu și Bâtea. Echipa antrenată de Iulian Szekely este lideră, cu maxim de puncte, 18, iar etapa viitoare, pe 16 octombrie, întâlnește, pe teren propriu, ACS Independența Baia Mare.