”U” Olimpia Cluj încheie anul pe primul loc

Formația antrenată de Iulian Szekely a dispus de Fair Play București, iar pe 9 decembrie susține restanța cu Independența Baia Mare, însă indiferent de rezultat va încheia anul pe primul loc al clasamentului.

Foarte darnic, Moș Nicolae i-a adus campioanei României o nouă victorie și alte trei puncte, prin care aceasta își securizează primul loc în clasamentul Ligii 1. „U” Olimpia Cluj-Napoca merge ca un ceas elvețian în principala competiție internă, adică fără abateri. Formația antrenată de Iulian Szekely a părăsit, din păcate, prematur Liga Campionilor, eliminată în turul doi preliminar de campioana Georgiei, chiar pe teren propriu, dar se poate concentra exclusiv pe Liga 1, având ca obiectiv câștigarea celui de-al 11-lea titlu consecutiv. Duminică, „U” Olimpia a dispus, în deplasare, de Fair Play București cu scorul de 5-2, după o primă repriză echilibrată, adjudecată de clujence cu 2-1. Victoria de duminică vine după o săptămână agitată, în care naționala de senioare a României nu a mai făcut deplasarea în Croația din cauza unor cazuri de coronavirus confirmate. Partida n-a început deloc bine pentru oaspete, care s-au văzut conduse după golul marcat de Valentina Petre, însă bucuria amfitrioanelor a fost de scurtă durată, răspundul Olimpiei venind imediat de la Adina Borodi, care a restabilit egalitatea. Clujencele au trecut în avantaj după altre trei minute, grație Antoniei Bratu. Olimpia și-a mărit avantajul în partea secundă, în minutul 54, când Ioana Bălăceanu a ridicat scorul la 3-1. Aeeași jucătoare a modificat, din nou, tabela, în minutul 74, trecându-și în cont dubla. A fost imitată de Valentina Petre, de la gazde. Scorul final a fost stabilit, în minutul 80, de experimentata Mihaela Ciolacu. Pentru „U” Olimpia Cluj urmează restanța cu Independența Baia Mare, programată pe 9 decembrie, de la ora 12, pe terenul sintetic de la Iclod. În clasament, „U” Olimpia Cluj are maxim de puncte, 30, fiind urmată de Fortuna becicherecu Mic (25), Piroș Security Arad (23), Vasas Femina Odorhei (23) și Heniu Prundu Bârgăului (20 de puncte). Tot duminică, într-o partidă restantă din etapa a 7-a, Piroş Security Arad a trecut de Fortuna Becicherecu Mic cu 2-0 (1-0). În alt meci, care trebuia să aibă loc în etapa a 8-a, ACS Fotbal Feminin Baia Mare a surclasat-o pe Carmen Bucureşti cu 6-0 (3-0).