U Olimpia Cluj a ratat eventul, învinsă în prelungiri în finala Cupei României la fotbal feminin

U Olimpia Cluj a pierdut, surprinzător, finala Cupei României, disputată duminică pe stadionul „Arcul de Triumf” din București, în fața formației Carmen București, după ce a primit două goluri în reprizele de prelungiri ale partidei.

Jocul a fost unul echilibrat în prima parte a sa, nicio echipă nereușind să-și creeze vreo ocazie importantă de gol până în min.39, când U Olimpia a reușit să înscrie dintr-o lovitură liberă, prin Borțan, care a trimis mingea perfect, la vinclu, însă reușita a fost anulată incredibil de arbitrul Szabo Krisztina pe motiv că una dintre jucătoarele din Cluj a bruscat zidul advers!

În repriza secundă, Iuliana Obreja, de la Carmen București, a avut o mare ocazie de gol, dar mingea șutată din mijlocul careului a trecut pe lângă poartă. Clujencele au irosit și ele o ocazie yriașă de gol în min.77, când Ciolacu, la capătul unui contraatac spectaculos, a reluat spre poartă, însă Krzyzaniak a reușit să respingă spectaculos în corner. Nu s-a înscris până la finalul celor 90 de minute, astfel că finala a ajuns la prelungiri.

În minutul 98, Carmen București a deschis scorul, prin Jouli care a reluat din apropiere cu capul în poartă. Clujencele au revenit rapid, și au înscris golul egalizator în min.105, prin Carolina Țabur, care a trimis în poarta goală după ce a driblat și portarul advers. S-a făcut 2-1 pentru echipa din București, în min.112, când Daniela Preda a preluat mingea pe piept și a trimis imparabil din voleu în plasa laterală. În min.120+4, Botojel de la clujence a fost eliminată de pe teren, după o încăierare la mijlocul terenului.

Carmen: Danielle Krzyzaniak – Androniki Michalopoulou, Ana Maria Stanciu, Giorgiana Vasile (C), Paulina Sarkanaite, Claudia Chiper, Catarina Realista, Iuliana Obreja, Maria Cristea,  Bawm-Lung Galau, Rania Kara-Joulie

U Cluj: Mirela Pop Ganea – Maria Stamate, Cristina Botojel, Simona Sigheartău, Andreea Pînzariu, Ioana Bortan (C), Mihaela Ciolacu, Mara Bâtea, Carolina Țabur, Ioana Bălăceanu, Carmen Marcu.

În acest sezon al Cupei României, până la finală, U Cluj le-a învins pe Atletic Olimpia Gherla (9-0), CFR Cluj (17-0), ACS Banat Girls (7-0) și AFK Csikszereda (3-0).

Olimpia Universitatea Cluj  a cucerit în acest sezon titlul de campioană a României, al 12-lea din istoria clubului, după victoria, scor 3-1, pe terenul lui Poli Timișoara, în ultima etapă din play-off-ul Ligii I.