„U” Olimpia Cluj a cucerit eventul

Sezon de vis pentru „U” Olimpia Cluj-Napoca, care a cucerit primul event din 2017 încoace. După ce s-a încununat pentru a zecea oară campioană a României, echipa antrenată de Iulian Szekely a cucerit, duminică, la Arad, Cupa României, după o finală strânsă cu Heniu Prundu Bârgăului, decisă în prelungiri. La partidă a asistat și selecționerul primei reprezentative de fotbal feminin a României, clujeanul Cristian Dulca.

Universitatea Olimpia Cluj a cucerit Cupa României la fotbal feminin, după ce a învins-o pe Heniu Prundu Bârgăului cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, duminică, în finala disputată pe Arena ”Francisc Neuman” din Arad. Unicul gol al partidei a fost înscris de Mihaela Ciolacu, din penalty, în minutul 114. ”U” Olimpia Cluj a câştigat trofeul pentru a şaptea oară în istorie, reuşind eventul în acest sezon, după ce anterior a cucerit al zecelea său titlu consecutiv de campioană a României. Cristina Botojel („U” Olimpia Cluj) a fost desemnată cea mai bună jucătoare a finalei, trofeul fiindu-i înmânat de selecţionerul naţionalei feminine, Cristi Dulca. Meciul a fost arbitrat de Ana Maria Terteleac.